21. juulil toimub värskelt Nokiast Nordeaks nime vahetanud kontserdimajas mõjukaimate rokkmuusikute hulka kuuluva USA laulja, lugudekirjutaja ja poeedi Patti Smithi kontsert. Piletid jõuavad müügile homme, 16. mail.

Foto: Steven Sebring

Foto: Steven Sebring

Patti Smith on üks olulisemaid ja mõjukamaid rokkmuusikuid ja poeete läbi aegade, tänaseks Rock and Roll Hall of Fame’i arvatud ja „muusikute Nobeli preemia” Polar Music Prize’i laureaat. Tema ambitsioonikat, intrigeerivat, kompromissitut, samas liigutavalt ausat ja hingestatud loomingut on aastakümneid peetud Bob Dylani pärandi kõrval olulisimaks roki ja poeesia sümbioosiks.

Nii struktureeritud rokklugusid kui avangardse impro ja free-jazz’i piirimail balansseerivat loomingut esitades on tema võimas lavaline kohalolek ja ekspressiivne hääl, šamanistlikult rütmilised luulekatked ning ekstaatiline ja hingestatud väljendusviis lummanud muusikafänne üle maailma. 21. juuli Tallinna kontsert on Patti Smithi esimene ja ainus ülesastumine Baltikumis, vahetult enne Tallinna saabumist esineb ta Soomes Pori Jazzil.

Patti Smith üllitas oma esimese, täna üheks rokkmuusika ajaloo olulisemaks salvestiseks peetud stuudioalbumi „Horses” 1975. aastal. 1978. aastal ilmunud kauamängivalt „Easter” on pärit Bruce Springsteeniga kahasse kirjutatud „Because the Night”, millest on saanud üheaegselt nii ajastu sümbol kui ka raadiojaamade lemmiklugu.

Kokku on Patti Smith andnud välja 11 stuudioalbumit, viimane neist – „Banga” – ilmus 2012. aastal. Patti Smithi on oma eeskuju ja mõjutajana nimetanud erinevate põlvkondade kunstnikud, kirjanikud ja muusikud Madonnast U2ni ja R.E.Mi Michael Stipe’ist Courtney Love’ini.

Patti Smithi paljukiidetud autobiograafia „Just Kids” ilmus 2010. aastal. Memuaar kirjeldab tema esimesi, filmis „Inside Llewyin Davis” kujutatud meeleolus kulgenud aastaid New Yorgis ning eelkõige suhet fotograaf Robert Mapplethorpe’iga.

Kontserdi toimumiskohaks olev 2009. aastal Solarise keskuses Nokia nime all avatud kontserdimaja kannab tänasest Nordea Kontserdimaja nime.