Niguliste muuseumis on käimas uus loengusari „Memento mori”, mis kõneleb surmast ja elust ajaloo, kunsti ja kirjanduse vaatenurkadest.

Foto: press

Foto: press

Loengusari kaasneb lavastusega „METSIK KAART. Ära jäta mind meelde”, mille lavastajaks on Jan Teevet ning mis etendub Niguliste muuseumis 27. novembril. „METSIK KAART” on kummardus koroonakriisi-järgsele uuele, elujaatavale ajastule. Lavastus otsib ja avab uue ajajärgu juba tuntud ja alles tärkavaid seisundeid.

„Memento mori” sarja järgmine üritus toimub 1. oktoobril, mil EKA Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi doktorant ja lektor Liisa-Helena Lumberg peab loengu teemal „Kaunis kadunuke, kristallist kolp. Surma baroklik elegants”, kus küsitakse muu hulgas küsimusi, nagu kellele luuakse hingekelli; kas kadunuke tunneb kaunidusest rõõmu või vajavad seda ennekõike elavad? Vastuseid otsitakse barokk-kunstist, kus läbivate teemadena võib kohata ekstaase, ekstsesse, aga erakordselt elavate kehade kõrval ka pidevaid meenutusi surmast ja lagunemisest.

8. oktoobril on külas Tõnu Õnnepalu ning teemaks „Teos kui autori haud”. Loeng-vestluses soovib Tõnu Õnnepalu arutleda loomeprotsessi enesehävituslike (ja ühtlasi eneseehituslike) tahkude ning selle üle, kuidas sellest kõigest elusana välja tulla.

15. oktoobril jõuab kord esseisti ja tõlkija Heili Sepa kätte, kelle loengu teemaks on „Surm siin või sireleis”, milles tuleb juttu suremisest ja surnud olemisest – iseendas ja maailmas, kultuuris ja argielus, nüüd ja kunagi.

Lisainfot leiad Nigulise muuseumi kodulehelt.