Täna algaval maailma suurimal animafilmifestivalil Annecys Prantusmaal linastub sel aastal 23 Nukufilmi stuudios toodetud filmi.

Kaader animafilmist „Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu”

Kaader animafilmist „Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu”

Festivali täispikkade animafilmide võistlusprogrammis linastub Mait Laasi nukufilm „Lisa Limone ja Maroc Orange: tormakas armulugu”. Film on senini linastunud Varssavi, Mar del Plata, Goa, Stuttgarti, Utrechti ja mitmel väiksemal filmifestivalil.

Vaatamata senistele festivalilinastustele hindab Nukufilmi juhatuse esimees Andrus Raudsalu filmi valimist Annecy võistlusprogrammi olulisimaks. „Olla valitud Annecy festivali kavasse on animafilmi jaoks sama, mis mängufilmi jaoks pääsemine Cannes’i võistlusprogrammi,” sõnas Raudsalu.

Lisaks sidrunitüdruku ja apelsinipoisi armuloole linastub festivali raames kolm Nukufilmi filmide eriprogrammi kokku 22 filmiga, millest leiab nii Nukufilmi klassikute loomingut kui ka noorte autorite filme. Nii näiteks on Annecy festival noore animarežisööri Anu-Laura Tuttelbergi nukufilmi „Teisel pool metsa” ametlikuks rahvusvahelise esilinastuse kohaks. Ligi 6 tunni materjali sisse mahuvad veel filmid, mille autoriteks on Riho Unt, Rao Heidmets, Mati Kütt, Andres Tenusaar, Girlin-Bassovskaja, Märt Kivi, Ülo Pikkov, Priit Tender ning Nukufilmi alusepanijad Elbert Tuganov ja Heino Pars.

Eriline huvi on festivalil Nukufilmis toodetud maailma esimeste stereoskoopiliste (3D ehk prillifilmide) nukufilmide vastu. Maailma esimene steroskoopiline nukufilm „Suveniir” valmis 1977 aastal Elbert Tuganovi käe all. Lisaks sellele linastuvad veel „Kui mehed laulavad” (1979, rež Heino Pars), „Õun kimmel” (1981, rež Elbert Tuganov) ning maailma esimene digitaalselt üles võetud stereonukufilm „Miriami piknik” (2007, rež Andres Tenusaar). Vanemad stereofilmid on digiteeritud ja restaureeritud Eesti Filmi Instituudi, Kultuuriministeeriumi ja Kultuurkapitali toel. Nende filmide näol on vaieldamatult tegu maailma filmiajaloo oluliste teostega, mida senini praktiliselt kellelgi nende originaalversioonis näha pole õnnestunud.

Raudsalu sõnul on tänaseks pea kõik Nukufilmi seansid Annecy festivalil juba ette välja müüdud, mis näitab väga suurt publikuhuvi.