Eesti-Gruusia mängufilm „Mandariinid” pälvis Saksamaal Mannheim-Heidelbergi filmifestivalil žürii eripreemia ja publikuauhinna. Lisaks märgiti film ära kui potentsiaalne Saksamaa kinolevi lemmik. Festivali žürii tööd juhtis legendaarne Ungari filmirežissöör ja Oscari-võitja Istvan Szabo.

 Ivo (Lembit Ulfsak)

Ivo (Lembit Ulfsak)

Varem on film pälvinud Varssavi filmifestivali parima režisööri auhinna ja publikupreemia.

„Mandariinid” linastub ka Pimedate Ööde Filmifestivali võistlusprogrammis Eurasia, lisaks sellele on ta valitud Põhja- Ameerika ühe tunnustatuma filmifestivali Palm Springsi ametlikku programmi. Film on kogunud Gruusias üle 40 000 ning Eestis üle 10 000 vaataja.

Mängufilmi „Mandariinid” tegevus toimub 1992. aastal Abhaasias. Abhaasid sõdivad, et Gruusiast lahku lüüa. Põline eestlaste küla maalilises paigas mägede ja mere vahel on tühjaks jäänud, sõja lähenedes on eestlased oma ajaloolisele kodumaale tagasi pöördunud. Külla on elama jäänud vaid Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber, mandariiniistanduse omanik Markus (Elmo Nüganen). Ka Markus kavatseb Eestisse sõita, aga alles pärast seda, kui mandariinisaak on korjatud. Sõda jõuab külani, toimub grusiinide ja abhaaside verine lahing. Ivo ja Markus leiavad lahingupaigalt ühe ellujäänu – abhaaslase Ahmedi, kelle Ivo enda juurde koju paranema viib. Öösel hukkunuid mattes avastab Markus, et ka üks grusiin on elus, kuigi raskelt haavatud. Ka tema viiakse Ivo juurde. Nii satuvad ühe katuse alla kahe vastasleeri võitlejad.

Osades: Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Giorgi Nakhashidze, Mihhail Meskhi ja Raivo Trass
Stsenarist ja režissöör: Zaza Urushadze
Operaator: Rein Kotov E.S.C.
Kunstnik: Thea Telia
Kostüümikunstnik: Simon Machabeli
Grimmikunstnik: Tiina Leesik
Monteerija: Alexander Kuranov
Helirežissöörid: Harmo Kallaste ja Ivo Felt
Helilooja: Niaz Diasamidze
Produtsendid: Ivo Felt ja Zaza Urushadze
Allfilm ja Cinema24 2013