Sügiskaamos sirutab oma vettinud tiibu, nagu ikka novembris. Päevad on lühikesed ja ööd on pikad. Midagi tahaks teha, aga mida?

Heikki Leis „Broken II”

Heikki Leis „Broken II”

Kuna niikuinii on kogu aeg pime, soovitame esmajoones minna 1) Tartusse ja 2) peole! Sest 8. novembri ööl rullub Aparaaditehases lahti elektroonilise muusika suursündmus Apareiv. Nagu see käib: neli lava (SÜNK, Still Out, KTRL, Plastik x Rütmika Soundsystem), eskapistlikud keskkonnad (SÜNK TV), live-esinejad (Metabora (RBMA), Bible Club, Djerro) ning kõrgema pilotaaži diskorid. Kui kuu lõpus on ikka veel pime (mis on tõenäoline), tasub aga 22. novembril seada sammud läbi Kalamaja pargi HALLi, kus pannakse püsti talvine minifestival Kalana Saund Talveime, eelsoojendus suvisele festivalile Inimese Parim Aeg ehk I.P.A. Laive ja DJsid on küllaga, näiteks Anthony Naples, Ajukaja, Ellen Vene, Manna, Roland Karlson, Weak People ja muidugi Lill Slim.

Pidudevahelisel ajal on aga aeg end harida ja meenutada veel üsna hiljutist meediadebatti teemal sotsiaalne konstruktivism! Sest äsja ilmus kirjastuselt Salv Rein Raua koostatud artiklikogumik „Tegelikkus ja sotsiaalsed konstruktsioonid”, mis ühtede kaante vahele sellesinase debati koondabki, mõnede oluliste lisandustega. Autorite ring on kõike muud kui maailmavaateliselt ühekülgne, igaühe maitsele leidub siit kindlasti kõnetavat. Sõna võtavad Aet Annist, Martin Ehala, Peeter Espak, Mihkel Kunnus, Tiit Kärner, Mikko Lagerspetz, Rein Raud, Maarja Vaino, Lauri Vahtre, Aro Velmet ja Tõnu Viik.

Tartu kultuuriskeene novembrikuu must go üritus, interdistsiplinaarne, rahvusvaheline ja muidu noobel festival Hullunud Tartu toimub sel aastal 14.–15. novembrini Tartu Kirjanduse Majas juba kümnedat korda ja kannab sedakorda alapealkirja „Konflikt”. Konflikt ei peaks aga tegelikult üldse olema midagi negatiivset, vaid seda võib võtta hoopis loova algena, kunsti käivitava jõu või tuumanagi.

Hullunud Tartu külalised Lätist, venekeelne luulerühmitus Orbita. Foto: Toms Harjo

Hullunud Tartu külalised Lätist, venekeelne luulerühmitus Orbita. Foto: Toms Harjo

Kunstihuvilistele meenutame, et 15. novembril avaneb Tallinnas ArtDepoos Heikki Leisi isikunäitus „AVIVA”. See on, kinnitab autor, eluring oma kõigis avaldumisvormides. „Aviva” kui palindroom, sõna, mis liigub mõlemas suunas. Või hoopis „a viva” kui „surnuist üles” ladina keeles – surnuist üles, elusa suunas, teises suunas…

Novembri lõpp (27.–30.11.) toob aga rõõmu tantsu- ja teatrisõpradele, sest Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektis „Ruumitud keha(d)” kohtuvad 27.–30. novembrini valge kuup ja must kast… Kokku on sattunud eesti kunsti- ja tantsumaailma tegijad, kes loovad unikaalsed, vaid ühel õhtul etenduvad performance’id. Kuraator Evelyn Raudsepp on kutsunud performatiivseid teoseid looma järgmised kolm kunstnikepaari: Edith Karlson ja Sigrid Savi, Rene Köster ja Mark Raidpere ning Flo Kasearu ja Renate Keerd.