Täna, 7. juuni õhtul toimub Eesti Rahva Muuseumis Kõrgema Kunstikooli Pallas poolt ellu kutsutud moevaatemäng, millega tähistatakse ühtlasi ka Mood-Performance-Tantsu 25. loomisaastat. Etendus on osa 7.–9. juunini vältavast Estonian Fashion Festivalist.

Mood-Performance-Tants aastal 2022. Foto: Kätlin Nurm

Lõuna-Eesti pikima ajalooga moeetenduse juubeli-show interpreteerib valguse, heli, tantsu ja moe lainelist spektrit. Sel aastal kogeb pealtvaataja Mood-Performance-Tantsu teisiti, nimelt lahutatakse tavapäraselt ühtne kolmikkontseptsioon hoopis kolmeks iseseisvaks teoseks. Põhirõhk on suunatud moele, mis võimaldab moekollektsioonil segamatult oma olemust esitleda.

Etenduse juht Marta Tuulberg lubab näidata noorte disainerite moodi suursuguselt: „Mood-Performance-Tants juubelietendus tõotab sel aastal tulla veidi erilisem. Spektri olemust lahti mõtestades avaneb piiritu võimaluste ampluaa. Mood saab särada iseseisvalt, performance’il on kaasav element ning tants pakub iseseisvat mõtteainet.”

Lisaks moeetendusele on Eesti Rahva Muuseumis üles seatud näitus, mis koondab kokku 25 disainerit, kes on Mood-Performance-Tants etenduselt endale tuule tiibadesse saanud. Nende seas Xenia Joost, Triinu Pungits, Annika Kiidron, Tauri Västrik, Hanna Korsar, Kätlin Kaljuvee, Kairi Lentsius jpt. Tänavakunstnik Bach Babachi ja skulptor Rasmus Eisti juhendamisel on Tartu Kõrgema Kunstikool Pallas tudengid loonud neli installatsiooni, mis uurivad taju. ERM-i fuajee transformeerub erinevatesse värvidesse, mille läbi saavad külastajad kogeda taju eri vorme. Punane sümboliseerib nägemis-, oranž puute-, kollane haistmis-, roheline maitsmis-, sinine liikumis- ning lilla värv kuulmistaju.

2023. aasta lavastuse autoriteks on MPT õppeaine tudengite meeskond. Tantsijateks on Pääsu-Liis, Kens, Victoria Ossipova, Kaisa Kattai, Greta Lis Pung ning koreograaf Gertrud Kuusmaa. Muusikat kureerib Kätlin Õun. 

Etendusel osalevad disainerid Arabella Roosi, Barbara Rydz, Goda Blockyte, Marite Rikkas ja India Kiisler, Inger Tammela, Anna Karakjan, Yommayo ja Katrin Rätte, Merily Mikiver, Marion Mölder, Johanna Mauer, Gerly Eisenschmidt, Kristiina Saaron, Kerttu Rebane.

Esimene Mood-Performance-Tants toimus 1997. aastal, mille kutsusid ellu Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilased ja õppejõud. Aastate jooksul on MPT-l esitletud üle 240 kollektsiooni. Alates 2018. aastast on MPT osa Estonian Fashion Festivalist (EFF), mis toob kokku kolm Lõuna-Eesti moesündmust, sealhulgas OmaMood (korraldaja Viljandi Kultuuriakadeemia) ja Antoniuse moeshow (korraldaja Tartu Loomemajanduskeskus).

Festivali põhieesmärk on tutvustada ja toetada noori disainereid ja nende loomingut.

Estonian Fashion Festival on jätkusuutlikest põhimõtetest lähtuvaid disainereid tutvustav mitmepäevane keskkonnahoidlikult korraldatud moefestival, mille tippsündmusteks on kolm eriilmelist moeetendust – visuaalsele vaatemängule üles ehitatud avangardistlik Mood-Performance-Tants, aeglast moodi ja rahvuslikku tekstiilikunsti moderniseeriv OmaMood ning ready-to-wear rõivastele ja aksessuaaridele keskenduv kõrgetasemeline moeetendus Antonius.

Festivali lisaprogrammi kuuluvad erinevad näitused, töötoad, moefilmid, koolitused ja seminar. 

Kogu programmiga saad tutvuda siin