Aprillikuus saab teatavasti pika paastu järel taas liha süüa, Jeesusele ja ülestõusmisele mõelda, munegi värvida – aga sellele kõigele lisaks toimub mõndagi kultuurset. Tegevusi jätkub raamatukogudes, muuseumides, etendusasutustes, aga muidugi ka vabas õhus, Haapsalus ja Peipsiääres.

Tartu Linnaraamatukogu peab sünnipäeva. Foto: Mana Kaasik

Õige kevadekuulutaja on ikka olnud Tartu Linnaraamatukogu sünnipäev, mis oma esmase avapaugu saigi juba nädala alguses, aga kestab tervenisti 14. aprillini. Sündmusi jätkub kõigis harukogudes kõigile vanusegruppidele ja nii mõnigi autor tuleb Emajõe Ateena lugejatega kohtuma lausa Tallinnast! Täna kell 17.30 oodatakse lugejaid Annelinna harukokku kohtuma Rein Veidemanniga, homme õhtul on aga raamatukogu peamajas külas Rein Raud ning 11. aprillil saab aga Tammelinna harukogus oma silmaga näha Urmas Vadi. 13. aprillil jagavad peamajas lugemissoovitusi kirjamehed Mihkel Mutt ja Paavo Matsin. Aga toimub palju muudki!

Juba homme, 7. aprillil kell 20 esitleb Tallinnas Telliskivi veerel paiknevas Terminali baaris-plaadipoes oma kolmandat stuudioalbumit „KAEV” alternatiivse bluusi duo Ringhold, mille moodustavad Eleonora Kampe ja Kalle Tikas. „KAEV” on kontseptuaalne teos, mille fookus on nii tekstide kaudu edasiantaval (tihti keskkondlikul) sõnumil kui ka muusikalise stiili unikaalsusel.

Urmas Lüüsi „Ülerahvastatud üksindus”. Foto: Sigrid Kuusk

Urmas Lüüsi lavastuslik installatsioon „Ülerahvastatud üksindus” avatakse Sõltumatu Tantsu Laval 12. aprillil. Teos mängib teatri, kujutava kunsti ning performance’i väljadel ja vahealadel. 30-minutilised külastusseansid toimuvad 12.–14. ja 18.–20. aprillil vahemikus kell 17–22, kusjuures ruumis saab korraga viibida ainult kuni viis külastajat.

Kolmapäeval, 13. aprillil (kell 17.30–19.30) toimub Peaasi.ee ja Vabaühenduste Liidu koostöös Tallinnas Eesti Arhitektuurikeskuses (Põhja pst 27a) Hea Kodaniku klubi üritus, seekord pealkirjaga „Vaimne enesekaitse vabaühendustele”. Kuna sageli haavatavate sihtrühmadega tegelevad vabaühendused toimetavad pidevas läbipõlemise riskis, on püsivalt relevantsed küsimused, kuidas hoida oma vaimset tervist ning mil viisil ennetada probleeme või siis tegeleda oma vabaühendustes juba ilmnenud muredega. Näpunäiteid jagavad Anna-Kaisa Oidermaa ja Nele Mets MTÜst Peaasi, aga kõne alla võetakse ka teiste organisatsioonide kogemused.

Festival „Ümberlülitus” viib/toob Kanuti Gildi SAALi 18.–23. aprillil nädalaks Tartusse. Kaasa võetakse neli lavastust: Karolin Poska „Sinu nirvaanale”, Riina Maidre ja Andri Luubi „Yokoonomatopoeemid”, Maria Metsalu „The Well” ning alles märtsi lõpus esietendunud The Biofilm Sistersi „Pure Pink Pox”. Nädal aega nüüdisetenduskunste, performatiivne raamatupood Kausaal ja kunstnike vestlused!

Kui Emajõe (Ateena) lainetel jätkata, siis toimuvad kohe 23.–24. aprillil üle mitme aasta taas Supilinna päevad, kusjuures tänavu tähistatakse 20 aasta möödumist nii linnaosaseltsi loomisest kui ka esimestest Supilinna päevadest. Laupäeval saab traditsiooniliselt Emajõe ääres kiigeplatsil osa nn platsipäevast ühes kõige selle juurde kuuluvaga: täika, töötoad, esinemised, bändid, lõke, söök ja jook. Pühapäeval laiub aga üle kogu linnaosa kodukohvikute päev.

Kaader Robert Eggersi filmist „Põhjalane”

Päris kuu lõpus põrutagem aga õige Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalile, kus 29. aprillist kuni 1. maini saab tutvuda õige kõhedate linateostega. Festivali põhiprogrammi kuuluv Robert Eggersi „Põhjalane” (USA, 2022) räägib näiteks vanast heast kättemaksust, ukraina režissööri Oleh Sentsovi „Ninasarvik” (2022) viib meid peategelase elu keerdkäikude kaudu neonatsluse kõledasse maailma, Christian Tafdrupi „Ära räägi kurja” (Taani, 2022) näitlikustab aga Põhjamaade kino veidrat psühholoogilist õõva. Aga see pole muidugi veel kõik. Kavas laiutavad ka programm „HÕFF retro” ja uued eesti (lühi)õudukad.

Veel üks tõsine kevadekuulutaja on 30. aprillil Peipsiääres toimuv Sibulatee kalapuhvetite päev, mis samuti eelmisel aastal puhta ära jäi. Oma uksed avavad sel puhul Sibulatee kandi ettevõtted ja kohalikud elanikud. Pakutakse head ja paremat, kusjuures pearoogade nimekirjas peab olema vähemalt üks, aga tõenäoliselt mitugi rooga kohalikust kalast. Samal päeval toimub ka avatud kalasadamate päev.