Head kooliaasta algust meile kõigile! Vaktsineeritutel on kultuurisfääris toimetamiseks neil päevil üsna vabad käed, sellega seoses tekib kohe aga küsimus, mida õieti valida kõigist võimalikest valikutest?

Līga Spunde töö näituselt „Bambi projekt”

Kõigepealt meenutame, et juba homme, 2. septembril stardib Tallinna Fotokuu, mille avab Eesti ainus kunstimess Foto Tallinn. Kai Kunstikeskuses näeb nalja päeva jooksul seega 37 Eesti ja rahvusvahelise kunstniku värsket loomingut, sh Aleksei Gordin (Kogo galerii), Sigrid Viir (Temnikova & Kasela galerii), Peeter Laurits (Vaal galerii), Peeter Tooming (Art & Tonic galerii), Dénes Farkas (Temnikova & Kasela galerii), DeStudio (Fotografiska Tallinn).

Tartus Kogo galeriis on seejuures veel avatud grupinäitus „Bambi projekt, mis tegeleb inimese ja looduse suhete mõtestamisega, toetudes Felix Salteni pea sajandi eest ilmunud novellile „Bambi. Metsalugu”. Osalevad kuus Baltimaade kunstnikku: Eike Eplik, Žilvinas Landzbergas, Ingrīda Pičukāne, Laura Põld, Rūta Spelskytė ja Līga Spunde. Näituse kuraator on Šelda Puķīte.

Kui messid-näitused väisatud, on aeg pisut hinge tõmmata ja pidutseda! Näiteks toimub septembri esimesel reedel esimest korda minifestival TEHAS. Põhjala tehase neljandas angaaris on valmistatud nii laevu kui ka kummikuid, kuid 3. septembri õhtul tehakse seal värskendavat muusikat. Kontserdil saab uut ja vana – pärimusmuusikast altpopini ning noortest andekatest muusikutest vanameistriteni (tõlge: esinevad Lonitseera, The Crosslegs, Pärlin ning Vaiko Eplik & Eliit).

Inimesed, kellele meeldivad ühtaegu nii 1) toit kui 2) filmid, seavad sammud Eesti esimesele ja ainusale Toidufilmide festivalile. 9.–15. septembrini vallutavad Kino Sõpruse ekraanid Tallinnas ja Thule Kino omad Kuressaares taas uued ja kvaliteetsed toidudokumentaalid, mis pakuvad kosutust kõigile meeltele. Linateostes kohtume muu hulgas nii kohvi- kui ka kirsiveinientusiastide, Versailles’ kookide ja nii kahe kui ka kolme Michelini tärniga ning lõppeks muidugi ka Anthony Bourdainiga.

Häid uudiseid on ka vana hea eesti filmi rindelt, nimelt on kõikide dokumentaalteatri ja elulugude austajate rõõmuks äsja valminud portreefilm „Sõelaga vett. Merle Karusoo” (tootja F-Seitse), mille autoriteks on noored dokumentalistid Kristin Raup ja Madli Lääne. Filmi kannavad kolm peamist telge: Merle Karusoo töö lavakooli tudengitega, huvi elulugude ja mälu vastu ning argipäev kodutalus ja pargis toimetades. Linateost saab näha Tartu Elektriteatris ning kinodes Sõprus ja Artis, sügishooajal jõuab film ka ETV eetrisse.

Kaader portreefilmist „Sõelaga vett. Merle Karusoo”

Ja siis jälle pidu! Sest 10. septembril toimub Kumu reiv, mille haruldasemad esinejad Giant Swan ning Rezzett tulevad kohale Suurbritanniast, kuid ei puudu ka kohalikud tegijad Nikolajev, Triin Niinemets ja Susanna Raiend. Reiviöö visuaalse rännaku loob videokunstnik Mikk-Mait Kivi, lisaks rikastab peokogemust koreograaf Rene Kösteri nüüdistantsuetendus. Märgata tasub sedagi, et kuni 17. oktoobrini saab Kumus veel näha näitust „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel” (kuraator Kati Ilves).

Muidugi ei saa tähelepanuta jätta ka kirjandussündmusi, mida septembrikuus on õige mitu. Esiteks kutsub Kirjandustänava festival 11. septembril kirjarahvast Kadriorgu Koidula tänavale. Päeva täidavad eri lavadel toimuvad harivad arutelud, meeleolukad raamatuesitlused, mängulised ringkäigud ja lavastused. Lisaks salvestatakse Ööülikooli loeng ning osa saab võtta ka luulepiknikust. Ja palju muud!

Kuu lõpupoole on kirjarahval aga aeg pilgud Emajõe Ateena poole suunata, sest (seekord esmakordselt sügisel) toimub ju ka legendaarne Prima Vista! Festivali tänavuseks patrooniks on Tartus kodunenud norra luuletaja Øyvind Rangøy ning alateemaks „Väike maailm”. Nii kohtume 20.–25. septembrini Tartu eri paigus nii noorte autorite, kohalike klassikute kui ka väärikate välisautoritega. Lisaks on võimalik avastada Supilinna kirjandusmaastikke, vaadata dokumentaalfilme nii Betti Alverist, Marko Kompusest kui ka Mehis Heinsaarest jpm. Mõistagi toimub lasteüritusi, kuulda saab muusikat, soetada raamatuid jne.

Kus mujal kui Prima Vistal tähistada vääriliselt ka poola ulmekirjaniku Stanisław Lemi 100. sünniaastapäeva! Nii rullub 25. septembril Tartu Kirjanduse Majas algusega kell 10 – kuni hiliste öötundideni välja – lahti kirev ja kaleidoskoopiline ning igati tulevikule pühendatud Futuroloogilise Kongressi päev. Teiste seas astuvad üles Sveta Grigorjeva, Kristjan Haljak, Maarja Kangro, Hasso Krull, Mairi Laurik, Paavo Matsin, Triinu Meres, Mihkel Mutt, Natalja Nekramatnaja, Carolina Pihelgas, Urmas Vadi, Elo Viiding ja Tõnis Vilu.