10. ja 11. septembril toimub Tartu Elektriteatris, Genialistide Klubis ja Barlovas Psühhodisko 7. rahvusvaheline konverents „Vuntsidega funk”. Konverentsi teema viitab Ukrainas 60–70ndatel ellu ärganud muusikaliikumisele, mis viis kokku folgi- ja tolleaegse funk’i sugemetega popmuusika, impulsid idast ning läänest. 

Nicole Willis. Foto: press

Konverentsi avavad psühhodisko ja funk-muusika maailma puudutavad loengud, filmilinastus ja helid nii minevikust kui ka tänapäevast, mõtted nii Ida-Euroopast kui ka ookeani tagant. Seekordset konverentsi aitab kaaskorraldada Estonian Funk Embassy.

Programm algab 10. septembril 60–70ndate Ukraina muusikaliikumisest rääkiva dokumentaali „Vuntsidega funk” linastusega Tartu Elektriteatris. „Vuntsidega funk” linastub sel õhtul esimest korda väljaspool Ukrainat ning selle erilise sündmuse puhul reisib Tartusse kohale ka dokumentaali stsenarist Vitalii „Bard” Bardetskyi, kes osaleb ka filmi näitamise järel toimuvas vestlusringis. Konverentsi esimesele päevale paneb punkti fotonäituse „Vuntsidega funk: Ukraina ja Eesti 1960–70ndate muusikaskene” avamine Karlova baaris Barlova.

Konverentsi teisel päeval kuuleb Genialistide Klubis ettekandeid Ukraina outsider-heliloojatest, vinüülipoodide maailmast ja Eesti 70-80ndate funk-muusikast, mille teevad Ukraina plaadifirma Shukai asutaja Dmytro Nikolaienko, Kanada muusikaportaali Music Is My Sanctuary eestvedaja Alexis Charpentier ehk Lexi ning kogumiku „Groove of ESSR” kokkupanijad Henrik Ehte ja Ingvar Kassuk. 

Konverentsi lõpetab samas kohas toimuv Psühhoteegi ja Estonian Funk Embassy ühispidu, mille peaesinejaks on soul- ja funk-muusika artist Nicole Willis ning plaate mängivad tänavuse Psühhodisko külalised Lexis, Henrik Ehte, Vitalii „Bard” Bardetskyi ja plaadipoe Psühhoteek omanik ning Psühhodisko konverentsi korraldaja Ahto Külvet.

„Mul on siiralt hea meel, et saime konverentsi esinejateks sellise psühhodiskolikult kireva seltskonna – Ukraina, Kanada ja Eesti muusikahoolikud ja vinüülimaanid ning äsja valminud Ukraina muusikafilmi linastuse. Linastuv film, sellele järgnevad arutelud, ettekanded ja fotonäitus aitavad mõista, kuidas toimus ühel keerulisel ajaperioodil 1960–80ndate Nõukogude Liidus levimuusika areng. Kuidas jõudis muusika vinüülplaatidele ja inimesteni ning seda, kust ja kuidas on veel tänapäevalgi – 2021. aastal – võimalik leida selle ajastu senikuulmata ja avastamata pärleid. I-le asetab täpi laupäevane kontsert, kus panevad seljad kokku kaasaegse acid jazz’i, soul revival’i ja funk’i staar Nicole Willis ja psühhodisko DJd,” kommenteerib seekordse Psühhodisko konverentsi kava Ahto Külvet.