14.–15. augustil toimub Kohtla-Nõmmel asuvas Eesti Kaevandusmuuseumis ja Jõhvi linnas Jaama 6 loomekeskuses muusikafestival Mägede Hääl. Neljandat korda aset leidval festivalil esinevad teiste seas Oko Ebombo Prantsusmaalt, kodumaised artistid Pia Fraus, Jarek Kasar, Maarja Nuut & Ruum, Chemsex Trails, Ajukaja & Mart Avi, Holy Motors, Vera Vice, HUNT, Bass 372 jt.

Vera Vice. Foto: Triin Linnaks

Vera Vice. Foto: Triin Linnaks

Tänavuse Mägede Hääle avapäev, reede, 14. august möödub juba tuttavas asupaigas Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuusemi alal, kus kaevutakse tööstusjärgse muusikavälja sügavikesse ja avatakse kino Družba.

Kaevanduspargi õueala pealaval Kohtla-Raju esineb lisaks kodumaistele artistidele multitalendist pariislane Oko Ebombo, kes lisaks tulevikudžässi bändi 19 vedamisele tegeleb tantsu, poeesia, fotograafia ja filmikunstiga. Tema laulu saatel on astunud modellid Pigalle AW15 moe-show’l ning oma lugematud artistlikud väljundid koondab ta lühifilmide projekti „Vizioneer”.

Tänavu oma kuuenda täispika albumi „Empty Parks” üllitanud Eesti shoegaze’i maailmanimi Pia Fraus teeb Mägede Häälel oma selle suve ainsa etteaste Eestis, esitades läbilõiget kogu oma 22 tegevusaasta loomingust. Nende žanrikaaslasest Holy Motors toob oma sügisel USA leibeli Wharf Cat alt ilmuva teise kauamängiva materjaliga tuhamägede maale Metsiku Lääne ja spegetivesternite hõngu.

Sel kevadel on Ajukaja singli „Sunda School” surina saatel nii mõnedki süvailma tipptegijad uuesti nägijaks saanud ning Mart Avi sügisel ilmuvat uut kauamängivat sissejuhatav singel „Soul ReaVer” on Briti kuukirja MOJO arvates üks selle kevade tähelepanuväärsematest singlitest kogu maailmas. Üle mitme aasta saavad Ajukaja & Avi aga avalikkuse ees kokku ühiseks fantaasiapopi kabareeks.

Jarek Kasar ehk Chalice saabub Mägede Häälele oma tänavuse isolatsiooniaja haripunktis ilmunud albumi „K r i b u k r a b u” tuules. Seikluslike audiovisuaalsete kavadega astuvad üles hiljuti debüütalbumi „Vera Versa” avaldanud duo Vera Vice, kelle heliarhitektuuris ühinevad väljasalvestused unenäolise popiga, ning post-romantistlik elektroonikatrio HUNT, kes esitab nii oma tänavu USA leibeli This & That Tapes alt ilmunud materjali kui ka vanemaid lugusid.

Duo Maarja Nuut & Ruum toob festivalile isevärki läinud aegade pärandi ja tulevikutehnoloogia sünteesi. Sügisel on rahvusvaheliselt hinnatud koosluselt oodata teist kauamängivat albumit „World Inverted”, mille nimilugu ilmus singlina suve alguses.

Supergrupp Chemsex Trails koosseisus Tapes, Mihkel Kleis ja Steve Vanoni saabub Ida-Virumaale pärast edukat Eesti läänesaarte vallutusretke. Londoni päritolu digi-dub produtsent Tapes ehk Jackson Bailey tegutseb muuhulgas ka mullusel Mägede Häälel esinenud techno-duos Rezzett ning on loonud muusikat robootiku ja filosoofi Riccardo Manzotti kontseptsioonidest inspireeritud filmile „The Clothes Theatre”. Sama produktiivne ja isepäine on põhiliselt Ratkilleri ja Edasi artistinimede all toimetav autsider-kultuuri eksperdist Mihkel Kleis. Grupi kolmas liige on California päritolu kunstnik ja muusik Steve Vanoni, kelle sarm ja saksofonimäng on lisaks Chemsex Trailsile kaunistanud ka tänavusel Mägede Häälel taasühineva Ajukaja & Mart Avi etteasteid.

Möödunud aasta Mägede Hääle raames kaevanduspargi aherainemäe jalamil avatud skeitpargis võtavad ka tänavu platsi sisse Haigla Peo DJd Ats Luik ja Kristopher Luigend, kellega liitub üks Tallinna elektroonilise muusika skeene juhtivatest jõududest Nikolajev. Haigla telk avaneb koos festivaliväravate avanemisega ning sulgub siis, kui viimne festivalisõdur on langenud.

Koostöös Kino Sõpruse ja Eesti Filmi Instituudiga avatakse festivalil kino Družba, kus lisaks Ida-Viru tööstusfilmi klassika seanssidele toimub Ivar Murdi ja Aivar Tõnso eksperimentaaldoki „Küte” esilinastus. Autorite sõnul on tegu audiovisuaalse esseega inimese, tööstuse ja looduse vahelisest suhtest, mis on inspireeritud möödunud aasta Mägede Hääle raames koostöös festivaliga Üle Heli toimunud avastusretkest Kohtla-Järve külje all asuva VKG õlitehase katusele.

Laupäeval, 15. augustil jõuab tuhamägede maa festival aga esmakordselt ka Jõhvi linna aadressil Jaama 6 tegutsevasse uude loomekeskusse, kus pidu kestab kuni pühapäeva hommikutundideni. Muusikat autsaider-elektroonikast rokini esitavad ja valivad Narva ja Tallinna DJsid ja produtsente liitev rühmitus Bass 372, koosseisus Bisweed, PTF1987 ja q100, samuti Artjom, Smoke Break, Bible Club, Bobek ning pealinna alternatiivmuusika meka Sveta Baari vedajaist tandem Teetsov-Faulkner.

Rohkem infot leiad festivali kodulehelt.