NO99 järgmise hooaja avab Läti uue põlvkonna üks olulisemaid lavastajaid Vladislavs Nastavševs, kelle käe all valmib lavastus Mats Traadi „Harala elulugudest”.

Vladislavs Nastavševs. Foto: teatris.lv

Vladislavs Nastavševs. Foto: teatris.lv

Vladislavs Nastavševs (1978) on uue põlvkonna ilmselt olulisim Läti lavastaja. Ta on lavastanud Lätis, Venemaal, Suurbritannias ja Austraalias ning on õppinud näitlemist ja lavastamist Peterburi Teatriakadeemias (SpbGATI) ning Londoni Kunstiülikoolis Central Saint Martins. Ehkki Nastavševs on lavastanud ka Läti Rahvusteatris ja Dirty Deal Teatros, on enim tähelepanu pälvinud tema lavastused Riia Uues Teatris, millest näiteks viimane, 2014. aasta jaanuaris esietendunud Mihhail Kuzmini loomingul põhinev „Meritsi ja maitsi”, on nomineeritud Läti teatri aastaauhindadele seitsmes kategoorias. Hästi on vastu võetud ka tema lavastused Moskvas Gogoli Keskuses, millest Kirill Serebrennikovi juhtimisel on kujunenud viimase aja Venemaa uuendusmeelse teatri tulipunkt. Seal on Nastavševs lavastanud Ivan Bunini novelle, aga ka Fassbinderi „Hirm sööb hinge seest” ja Euripidese „Medeia”. Tema lavastused on külastanud teatrifestivale Saksamaal (nt Theaterformen), huvi on tundnud ka Wiener Festwochen.

Hetkel lavastab Nastavševs Teatris NO99 Mats Traadi „Harala elulugusid”, mis on ka lavastuse esialgne tööpealkiri. Peamiselt paelub lavastajat materjalis inimelu kaduvus kui selline, kuid ka ohvri-kurjategija suhe ning paradoksid väikerahva ajaloolises eksistentsis laiemalt. Lavastus näib tulevat kergelt irooniline, installatiivne, erinevaid mängulaade kasutav, seinapõrkega huumoritajuga, kuid siiski tõsine ning sellisena Mats Traadi olemusliku raskemeelsusega selgelt suhestuv ning sellele omamoodi lavalist vastet leida püüdev. Nastavševsi lavastajakäekirjale on omane, et ta on ka omaenda lavastuste kunstnik. Nii on ka seekord.

Laval on Marika Vaarik, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Rea Lest ja Juhan Ulfsak. Esietendus on 13. septembril Teatri NO99 suures saalis.