Eilsel Eesti Kunstiakadeemia lõputööde näituse „TASE’18” avamisel kuulutati välja Noore Kunstniku ja Noore Tarbekunstniku preemiad magistriõppe tasemel.

Eva Mustoneni magistritöö „Plaksumasin vulkaani jalamil”. Foto: Juhan Soomets

Eva Mustoneni magistritöö „Plaksumasin vulkaani jalamil”. Foto: Juhan Soomets

Žürii otsustas jagada Noore Kunstniku preemia kolme magistrandi vahel, kelleks osutusid Hedi Jaansoo, Eva Mustonen ja Sten Saarits. Noore Tarbekunstniku preemia pälvis Helena Tuudelepp. Mõlema preemiaga kaasneb 1500 euro suurune stipendium ja isikunäitused Eesti Kunstnike Liidu galeriides.

Žürii koosseisus Liisi Eelmaa, Tamara Luuk, Indrek Köster ja Ann Pajuväli olid rabatud Lembitu 10 labürintidesse peidetud isikunäituste tasemest ja terviklikkusest, mille nad kõik kokku moodustavad. „Iga kunstnik on osanud talle eraldatud ruumi omaks muuta sellise enesestmõistetava täpsusega, et meil kõigil jäid suud lahti,” kõlas nendepoolne kommentaar.

Hedi Jaansoo (fotograafia eriala) magistritööna tehtud installatsiooni „Argused, nõrkused, ilud, sõlmed ja peaaegu mittemidagi” (juhendajad Anu Vahtra ja Eik Hermann) puhul tõi žürii esile, et ruumi tundlikkus, selle sees toimiv hierarhiavaba sõbralikkus ja õrnus ning kunstniku oskus kõnetada tugeva emotsionaalse laenguga „peaaegu mittemillegi abil” oli võimas.

Eva Mustoneni (skulptuuri- ja installatsiooni eriala) magistritöö „Plaksumasin vulkaani jalamil” (juhendaja Anna Shkodenko) puhul väärtustas žürii materiaalse kohalolu iseenesestmõistetavust ja tema ruumiinstallatsiooni moodustavate esemete kindlust, mis annaks ka elevandile hirmuvaba tunde, et ta ei viibi portselanipoes.

Sten Saaritsa (uusmeedia eriala) magistritöö „Vahe peal” (juhendaja Raul Keller) puhul tõi žürii esile nelja seina turvalisuse asemel vabaõhu hajuvusse minemise julgust ning seal häälitsevate helide veenvust, mis avaldas muljet ja elavdas maastikku.

Ott Kikkase Noore Tarbekunstniku preemiat määrates hindas žürii koosseisus Kristjan Mändmaa, Raili Keiv, Kadi Pajupuu, Kristel Saan ja Ketli Tiitsaar töid eelkõige selles keerulises kontekstis, kuhu nad antud ruumides välja on pandud – mismoodi pääseb autori mõte mõjule.

Helena Tuudelepa (keraamika eriala) magistritöö „Keraamiline ese kui vahend ja kogemus” puhul tunnustas žürii tarbekunstile uue perspektiivi avamist, kontseptuaalset materjalikasutust parimal viisil ning küsimuste esitamist esemelisuse, esemekogemuse, tarbitavuse ja jäävuse teemadel.

Lisaks soovis žürii esile tõsta sepakunsti magistrandi Hannes Tõnuri kauni joonega raudseid muusikainstrumente ja nahakunsti lõpetaja Maarja Roolahti läbimõeldult ja terviklikult esitletud tsirkusevahendeid.

BA taseme preemiad kuulutatakse välja EKA lõpuaktusel, 21. juunil Rahvusraamatukogus.

„TASE” on Eesti Kunstiakadeemia igakevadine lõputööde festival, mille seekordne peanäitus on avatud EKA vabade kunstide teaduskonna hoones (Lembitu 10). Külastajaid oodatakse lõputöödega tutvuma iga päev kell 10–18.