Järgmisel nädalal esitleb rahvusvaheline kirjastuskorporatsioon ;paranoia publishing group ltd. kuues linnas – Peterburis, Helsingis, Valgas, Riias, Tartus ja Tallinnas – oma kolmekümnendat toodet, Adam Randželovitši raamatut „Lühimärkmeid laostumisest” / „Эксперименты по разложению”.

Adam Randželovitš

Adam Randželovitš

Adam Randželovitši tekstikogu põimib omanäolises ühendvormis sürrealistlikku mängulisust ning vahedat enese- ja ühiskonnakriitikat. Ühtaegu nii naljakas kui mõtlemapanev materjal, milles toorust ja väljaütlemisjulgust kannab otsinguliselt eksperimentaalne meetod: nagu ekspi puhul alati, tekitab ka siin rikastavat tunnetuslikku peapööritust otsustamatus, kas lõpptulemuseni on jõutud spontaanse kirjutuse või hoolika planeerimise tulemusena. Lugedes hakkavad varasemad tekstid jõuliselt hilisemates kaasa heiastuma ning koondtulemuseks on teos, mis kannab Daniil Harmsi vaimu, olemata sugugi epigoonlik. Sisekaemuslikkuses on „Lühimärkmeid laostumisest” omalaadne 21. sajandi kunstniku noorpõlveportree.

Adam Randželovitš on sündinud Moskvas (1994), elab Belgradis, õpib sealses teatriakadeemias dramaturgiat ja töötab Center za Kulturnu Dekontaminaciju’s. Ta on Serbias avaldanud raamatu „Stolica Za Gadjenje” (Utopia; Belgrad, 2014) ning mitu lühilugu ja lühinäidendit erinevates vene kirjandusajakirjades (peamiselt Moskva Опустошитель). Serbias on avaldatud ka tema tõlkeraamatud – Velimir Hlebnikovi „Ka” (Utopia, 2013) ja Richard Brautigani kogutud luuletused (Utopia, 2016). Randželovitš on koostanud jugoslaavia radikaalse avangardi 1921-1926 antoloogia. Ta on Raiffeisen banki and HUB galerii noore kunstniku auhinna finalist (2014). Ta on võitnud auhindu oma lühifilmidega ja organiseerinud Belgradis festivali The Unforeseen Experimental Film Festival (2016).

Raamatu „Lühimärkmeid laostumisest” esitlusetendused toimuvad Eestis 10. mail kell 16 Valga Muuseumis, 12. mail kell 19 Prima Vista festivalil Tartus Sisevete Saatkonnas, kus autoriga suhtlevad Paavo Matsin ja Kaspar Jassa, live‘ga esineb Mihkel Kleis ja DJ on Kristi Steel, ning 13. mail kell 21 Kuku klubis Tallinnas, kus esinevad Benzokai, Tont, Mihkel Kleis ja Villem Jahu.

Raamatu avaldanud ;paranoia publishing group ltd. on rahvusvaheline kirjastuskompanii, mille nimi tuleb soome-ugri sõnadest „para“ (ülim) ja „noid“ (varitseja). Nime puhul tekkiv tähendusnihe on iseloomulik kirjastuse agendale, mille fookus on innovatsioon: eksperimentaalne ja mitteloominguline kirjandus, bibliomorfid, mitmikud ja tekstipõhine kunst. Oma klientidele pakutakse hoolikalt valitud tekstuaalseid operatsioone, nagu: kõige psühhootilisemad transborder dataflow’d, pöördumatult immanentsi ületavad deterritorialisatsioonid, metatähenduste breakbeat ning hallutsineerivad psühhogeograafiad. Need on statistiliselt kõige ebanormaalsemad tekstid kaasaja kirjastusturul. Kirjastuse ;paranoia eesmärk on vastutustundlik tegevus, tarbija rahulolu ja reaalsuse hävitamine.