Tartu Kunstimuuseumis on avatud Pilvi Takala isikunäitus „Rõivad ja rühid”, kus on väljas valik sekkuvate performance’ite dokumentatsioone. Tartu Kunstimuuseumis on kujunemas traditsiooniks näidata oma kogude ja eesti kaasaegse kunsti kõrval ka naaberriikide kunstiskeene olulisemaid tegijaid. Sel aastal on tutvustamiseks valitud Pilvi Takala, kes on üks omanäolisemaid ja produktiivsemaid noorema põlvkonna kunstnikke rahvusvahelisel kaasaegse kunsti väljal.

„Bag Lady”, 2008. Kunstnik läbipaistva sularaha täis kilekotiga ühes Berliini ostukeskuses.

„Bag Lady”, 2008. Kunstnik läbipaistva sularaha täis kilekotiga ühes Berliini ostukeskuses.

Soomest pärit Pilvi loomingu peamiseks meetodiks on performatiivsed sekkumised erinevate kogukondade argistesse rituaalidesse ning nende kaudu avaliku ruumi ja valitsevate suhtumiste eksperimentaalne uurimine. Ta on osavalt sisse imbunud nii kallite erakoolide õpilaste hulka kui ka proovinud elukutselise pokkerimängija elu. Vahel võib pealtnäha tühine žest viia konfliktsituatsiooni või vastasseisuni, vahel aga annab põneva sissevaate kogukonna hoiakutesse ja käitumismustritesse. Kunstniku sekkuvad žestid on enamasti hoolikalt lavastatud häälestatud sündmused, mille dokumentatsioonidest näitusesaalis osa saame.

Näitus Tartu Kunstimuuseumis on Pilvi Takala esimene suurem muuseumi kontekstis aset leidev isiknäitus.

Helsingis ja Istanbulis elav ja töötav Pilvi Takala (sündinud 1981. aastal Helsingis) on lõpetanud Helsingi kunstiakadeemia ning töötanud Amsterdamis Rijksakademies. Alates 2004. aastast osaleb Takala aktiivselt rahvusvahelises kunstielus, sh isiknäitused järgmistes kunstiinstitutsioonides: Bonniers Konsthall, Stockholm (2013), Kunsthalle Erfurt (2012), SKOR, Amsterdam (2010), Kiasma, Helsingi (2009). Tema teoseid on eksponeeritud üle maailma, mh MoMA PS1, New York (2013), Palais de Tokyo, Pariis (2013), 53. October Salon, Belgrad (2012), 4th Bukaresti Biennaal (2010), 5. Berliini Biennaal (2008), 9. Istanbuli Biennaal (2005). Emdash Awardi (Frieze London) laureaat.

Näituse kuraator on Rael Artel. „Pilvi Takala. Rõivad ja rühid” jääb Tartu Kunstimuuseumi 1. korrusel avatuks 2. novembrini 2014.

Tutvu kunstniku loominguga tema veebilehe vahendusel.