Täna avati Arhitektuurikatlas Eesti kaasaegse arhitektuuri põnevamaid ja rahvusvaheliselt tunnustatud objekte tutvustav fotonäitus „Conversion in Estonian Contemporary Architecture” ehk „Vana ja uus Eesti kaasaegses arhitektuuris”, mida on varem näidatud arhitektuurihuvilisele publikule Londonis, New Yorgis ja Helsingis. Detsembris rändab näitus Eesti kultuuri päevade raames Nantes’i Prantsusmaal, nii et kuni oktoobrini on see ainus võimalus kõnealust fotonäitust Eestis vaadata.

Tartu Ülikooli Narva Kolledži sisevaade

Tartu Ülikooli Narva Kolledži sisevaade

Näituse kuraator Andrus Kõresaar (KOKO arhitektid): „Eesmärgiks oli tuua ühele näitusele kokku sellised Eesti arhitektuurimaastiku lipulaevad, mille puhul arhitektide ülesandeks on olnud ühendada vana ja uus, nii et vana oleks väärtustatud ja uus kannaks selgelt tänase päeva iseloomu.” Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järgi sõnul sobib see Eesti arhitektuuri tutvustav näitus Arhitektuurikatla esimeseks näituseks eriti hästi. „Arhitektuurikatel ise on hea näide vana tööstushoone uuestisünnist Eesti arhitektide käe all, näide vana ja uue ühendamisest, mistõttu ei oska paremat paika ette kujutada,” ütleb Järg.

Näitusel on esindatud järgmised objektid: Tartu Ülikooli Narva Kolledži hoone (arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil ja Katrin Koov, Kavakava), Fahle Maja (KOKO Arhitektid), Eesti Meremuuseumi Lennusadam (KOKO Arhitektid), Tallinna sünagoog, Rotermanni kvartali uus ja vana jahuladu (Hanno Grossschmidt) ning laudsepa töökoja hoone (KOKO Arhitektid), Kukemõisa talu Järvamaal (Emil Urbel), Pärnu kesklinna koolide võimla (Siiri Vallner, Kaire Nõmm, Katrin Koov, Kavakava), Hotell Telegraaf (Martin Aunin), Koidula tänava korterelamu Tallinnas (3+1 arhitektid), Eesti Panga galerii (Urban Mark), De La Gardie Kaubamaja (Andres Alver, Tiit Trummal, Tarmo Laht), Viljandi riigigümnaasiumi hoone (Salto).

Näitus jääb Arhitektuurikatlas avatuks 30. oktoobrini. Lahtiolekuajad on aga seatud nii, et seda oleks eriti mugav vaatama minna pärast tööpäeva: väljapanek on avatud tööpäeviti kell 18.00–21.00 ning laupäeval ja pühapäeval kell 12.00–16.00. „Meie muuseumid ja galeriid sulgevad uksed sageli just siis, kui kontoris tegutsevate inimeste tööpäev ei ole veel õieti lõppenudki – sellepärast otsustasimegi pakkuda Arhitektuurikatlas välja õhtuste lahtiolekuaegadega näituse ning käesolev näitus on esimene pääsuke,” kommenteerib Järg.