Donbassi-teemaline Ukraina iistern, Kõrgõzstani esimene muusikalifilm, Maroko düstoopiline ulme – PÖFFi tänavune debüütfilmide võistlus toob vaataja ette põnevaid žanrilisi valikuid.

Donbassis aset leidev iistern „Metsikud väljad”. Foto: PÖFF

Donbassis aset leidev iistern „Metsikud väljad”. Foto: PÖFF

Kokku on äsja välja kuulutatud võistluskavas 18 linateost, millest nelja puhul on tegu maailma-, 13 puhul rahvusvahelise ja ühe puhul Euroopa esilinastusega.

Draamade kõrval leiab esimest korda näiteks Kõrgõzstani ajaloolise muusikalifilmi „Puu laul”, mis püris PÖFFi eelmise aasta võidufilmi „Öine avarii” kõrval Kõrgõzstani tänavuseks Oscari esituseks. Armeeniast on pärit muinasjutuline tragikomöödia „Lorik” ja Venemaalt rupskiooperi elementidega satiiriline must komöödia „Kärva maha, paps!”. Marokot esindab düstoopiline ulmefilm „Katarsis” ja Ukrainat moodne iistern „Metsikud väljad”.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on tegu väikeste pärlitega, mis kannavad ka sügavamat allteksti. „Meie trump on just võimalikult mitmekesine geograafiline, žanriline ja temaatiline programm, mille järgi meid ka rahvusvaheliselt hinnatakse,” ütles ta.

Maailmajagudest on tänavuses võistluskavas esindatud Euroopa, Aasia, Ameerika ja Aafrika linateosed. Aafrika film on selles esimest korda PÖFFi ajaloos.

Lavastajatest on noorim 29-aastane venelane Kirill Sokolov, kelle film „Kärva maha, paps!” võitis Viiburi vene filmide festivalil peaauhinna. Vanim aga 57-aastane sloveen Miha Mazzini, kelle linateos „Kustutatud” põhineb kurioossel ajaloolisel faktil, kui 1992. aastal kustutati üleöö äsja iseseisvunud Sloveenia kodanike nimekirjast 25 000 inimest.

Postuumselt on kavas vahetult pärast võtete lõppu meie seast lahkunud India režissööri Sambit Mohanty film „Tere, Arsi!”.

Eesti kineastid on panustanud Norra režissööri Magnus Meyer Arneseni filmi „Kui ma ei jaksa” valmimisse: selle operaatoriks on Ivar Taim, kunstnikuks Mirjam Veske ja monteerijaks Jaak Ollino.

Väljaspool võistlust esilinastub hispaanlase David Victori õudusfilm „Pakt”.

Tallinnas esilinastuvad võistlusfilmid kinos Sõprus ja Tartus kinodes Cinamon ja Elektriteater.

Vaata lisainfot programmi kodulehelt.