Jätkame PÖFFi-raportitega, sedakorda filmidest, mis kõnelevad inimeseksolemisest ühel või teisel viisil. Andrei Liimetsa valitud filme „Tuuri lõpp”, „Kaugelt” ja „Jäärad” on festivalil võimalik näha veel täna ja homme.

„Jäärad". Kaader treilerist

„Jäärad". Kaader treilerist

Jäärad (Island, 2015, rež Grimur Hakonarson)

Kellele meeldis Islandi karge tragikomöödia „Hobustest ja inimestest” („Of Horses and Men”), neile peaks tõeliseks maiuspalaks olema ka kraadi võrra tõsisem „Jäärad”. See on vaikne ja vaatlev pilk ühe modernse maailma kiirustamisest eemal elava kogukonna tegemistele. Kui peaasjalikult lammaste ümber keerleva elukorralduse lööb rusudesse karja hävitama sundiv taud, jäävad mitukümmend aastat viha pidanud naabritest vennad vastamisi küsimusega, kuidas selles olukorras edasi elada.

Filmi raamivad loodusvaated on imposantselt kaunid, inimesi puudutav tegevustik neile pea vastanduvalt minimalistlik. Sõnu ei pilluta, sündmused arenevad vääramatu fatalismiga. Ühelt poolt on toimuv lootusetu ja nukker, teisalt pakuvad mitmed tragikoomilised hetked siiski hõlpu, mistõttu pole „Jäärad” päris must kui tökat. Kui pildi pisut kunstilisemaks kruttida, võiks „Jäärad” piirneda Roy Anderssoni maailmaga, kuid on just sellisena nagu ta on ehe ja aus film inimeseks olemisest maailma veerel.

Film „Jäärad” linastub PÖFFil 26. novembril Tallinnas Solarise kinos.