8. märtsist kuni 11. maini saab Tallinnas, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näha Põhjamaade uut ehtekunsti tutvustavat rändnäitust „From the Coolest Corner”. 61 näitusel ülesastuva kunstniku hulgas on ka kuus eestlast.

Näitus Põhjamaade kaasaegsest ehtest hõlmab Põhja-Euroopa kunstnike uusimat ehtekäsitlust, paljud näitusel eksponeeritud ehted on valminud spetsiaalselt selle tarbeks. Võib öelda, et tegemist on 21. sajandi alguse ühe julgema stereotüüpset ehtemõistet kallutava väljapanekuga, mille koostajad paiskavad õhku hulga küsimusi. Kas Põhjamaades armastatud trendid ja traditsioonid kehtivad ka praegu? Kas tänapäeval saab rääkida äratuntavalt iseloomulikest suundadest Skandinaavia disainis ja tarbekunstis? Või taanduvad rahvuslikud jooned trenditeadliku ja kosmopoliitse disaini ees hoopiski? Kui cool’id on Põhjamaade ehted praegu?

Kuigi Põhjamaades on kaasaegne ehtekunst edukas ja pea eranditult esindatud kõigis suurtes muuseumides, siis laiema publiku hulgas väärib ta siiski lähemat tutvustamist. Just sel põhjusel algatasid näituse Norra, Soome, Rootsi ja Taani tarbekunsti- ja disainimuuseumid. Kaasaegne ehtekunst tegeleb ka täna piiride ületamisega käsitöö traditsioonide, kunsti ja disaini vahel. Uuele ehtele on iseloomulik äärmiselt lai teemadering, millega kunstnikud tegelevad. Nii toimib väljapanek kiirkursusena, kus kõik tänapäeval ehtele omased kontseptsioonid, materjalid, tehnikad ja vormid on esindatud nii mängulises, humoorikas, ülevas kui ka üllatavas võtmes. Näitusekülastajal on enam kui kahe kuu jooksul võimalus avatud meelega väljapanekusse süveneda ja Islandi, Taani, Norra, Rootsi, Soome ja Eesti kunstnike hulgas oma lemmikud ise välja selgitada.

Lisaks Kadri Mälgule, näituse ühele kuuest aukülalisest, osalevad eestlastest Julia-Maria Künnap, Anna-Maria Saar, Kristi Paap, Maarja Niinemägi ja Tanel Veenre.

Näitus koostati žüriile laekunud tööde põhjal. Laekunud 219 avalduse hulgast valiti välja 61 kunstnikku 159 tööga.

Näituse žüriisse kuulusid esinaine Liesbeth den Besten (Holland), Widar Halén (Norra), Love Jönsson (Rootsi), Päivi Ruutiainen (Soome), Jorunn Veiteberg (Taani).

Näitust on eksponeeritud Oslo Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Taani Disainimuuseumis, Soome Disainimuuseumis. Tallinnast rändab näitus edasi Rootsi, Göteborgis olevasse Röhsska muuseumi ja viimasena eksponeeritakse seda 2015. aastal Münchenis ehtekunsti suursündmusel Schmuck.

Näituse raames toimuvad ka kohtumised kunstnikega:

20.03 kell 17.00 Tanel Veenre

29.03 kell 12.00 Anna Maria Saar

10.04 kell 17.00 Julia Maria Künnap

26.04 kell 17.00 Maarja Niinemägi

3.05 kell 12.00 Kristi Paap

8.05 kell 17.00 Kadri Mälk

Et osalejate arv on piiratud, on vajalik end eelnevalt registreerida e-posti teel, kirjutades soovist aadressil haridus@etdm.ee.