Juba 16. korda välja antav moedisaini auhind Kuldnõel antakse üle Tallinn Fashion Weeki ajal Salme kultuurikeskuses 25. oktoobril toimuval Kuldnõela galal. Hõbenõel antakse Kuldnõela kõrval välja teist aastat.

Kriss Soonik kevad-suvi 2014. Foto: Kristel Raesaar

Kriss Soonik kevad-suvi 2014. Foto: Kristel Raesaar

Eesti mainekaima moedisaini auhinnaga Kuldnõel tunnustatakse silmapaistva moelooja järjepidevat tööd vähemalt viie viimase aasta vaates, silmas peetakse kollektsioonide kvaliteeti ja funktsionaalsust, ajakohasust ja ilu, lisaks pööratakse tähelepanu ka müügiedule ning ekspordivõimekusele.

Teist aastat antakse Kuldnõela kõrval välja Hõbenõel. Hõbenõelaga auhinnatakse julge pealehakkamise, erakordse ettevõtlikkuse, särava idee ja energilise teostuse eest moeloojat või kollektsiooni, mis on viimase aasta eredaimaks sähvatuseks meie moetaevas.

Kuldnõela žürii koosseisus Signe Kivi, Kristina Herodes, Kristi Pärn-Valdoja, Edward Köster ja Urmas Väljaots nomineeris Hõbenõelale järgmised disainerid: Triinu Pungits, Vassilissa Danavir ja Marit Ilison. Kuldnõela nominentideks on Lilli Jahilo, Kristina Viirpalu ja Kriss Soonik.

Kuldnõela nominendid, kommentaarid žürii liige Kristina Herodeselt: „Lilli Jahilo saavutuseks on naiseliku romantika tõlkimine kaasaegsesse stiilikeelde nii, et põhjamaiselt puhtas tulemuses on alles ka algsete lugude lummus. Silmapaistev on autori oskus luua mõjusaid asju, mis kõnetavad ja jäävad kummitama nii eraldi esemete kui kollektsioonidena.

Kristina Viirpalu on suutnud Eesti rahvusliku käsitöö muuta kaasaegseks glamuuriks, ühendades meisterlikud käsitööoskused erilise graatsia ja koketse stiiliga. Tema kuulsatest signatuurtehnikatest enamik toetub rahvuslikule ainesele, kuid autori tundliku käe all on iidsetest talurahva rüüdest saanud väljapeetud tualetid.

Kriss Sooniku provokatiivne ja modernne pesumaailm väärib esiletõstmist ja tunnustamist mitmest aspektist. Autor on suutnud avardada ilu mõiste piire nii nappide vahenditega nagu seda pesu- ja lounge-rõivad võimaldavad, tema trump on tohutu ettevõtlikkus, julgus ja omanäolisus, mis on aidanud välja murda rahvusvahelisele turule.”

Hõbenõela nominendid, kommentaarid žürii liige Urmas Väljaotsalt: „Triinu Pungits on Eesti moeilmas tiirelnud juba ligi kümmekond aastat, tänasel päeval on ta meie disainereist üks tublimaid ja ettevõtlikumaid, osaledes edukalt erinevatel rahvusvahelistel moekonkurssidel ning moenädalatel. 2013. aastal näitas ta Kiievi moepäevadel uut kollektsiooni, mille Vogue’i Inglismaa väljaanne lisas oma kevadmoest ülevaadet andvasse moeshow’de nimekirja.

Vassilissa Danaviri imetabane maailm on Eesti moeüldsust hullutanud alates legendaarsest esikkollektsioonist „Buratinode aeg”, tema looming on järjepidevalt olnud palsamiks loovust hindava moepubliku hingele ja ta etendused alati väga oodatud. Vassilissa bulgakovlik kollektsioon Tallinna Moenädalal oktoobris 2013 smaragdroheliste ja ulmaliste tigusiluettidega oli kahtlemata meeldejääv sähvatus.

Marit Ilisoni 2013. aastal Kaamosel esitletud päevatekkidest kaleidoskoopliku mantlikollektsiooni erilisus ei seisnenud ainult elevust tekitavas äratundmises, vaid selle kontseptuaalse lähenemise piiriüleses eripäras – seda kinnitab ka Londoni moenädala raames Eesti disaini tutvustaval väljapanekul Ilisoni loomingut saatev publikuhuvi – imekaunilt kokku seatud mustrid-vormid mõjuvad ka neile, kel puudub nõukaaegne lasteaianostalgia. 2013. aastal esitles Ilison ka valmisrõivaste kollektsiooni Teine ja lansseeris seda turustava veebipoe.”

Kaheksandat korda toimuv Tallinn Fashion Week toob 23.–25. oktoobrini vaatajate ette 12 moeetendust, milles osaleb rohkem kui kakskümmend moekunstnikku. Tallinn Fashion Week kulmineerub Kuldnõela galaga laupäeval, 25. oktoobril, kus astuvad üles kolm Hõbenõela ja kolm Kuldnõela nominenti.