29. mail toimus Balti Filmi- ja Meediakoolis filmimehe ja õppejõu Jüri Sillarti 71. sünniaastapäevale pühendatud Püha Jüri Päev, kus kolmandat korda anti üle ka Püha Jüri nimeline preemia, mille pälvis andekas filmitudeng, -kriitik ja -stsenarist Greta Varts.

Greta Varts

Greta Varts

Lisaks 1500 euro suurusele rahalisele preemiale, mille panid välja Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kinoliit ja Balti Filmi- ja Meediakool, sai laureaat klaasikunstnik Ivo Lille kujundatud rändreliikvia. Stipendiaadi valis välja komisjon koosseisus Elen Lotman, Tiina Andreas, Ly Pulk, Tanel Toom, Arko Okk ja Anneli Ahven.

Püha Jüri preemia saaja puhul hinnatakse üliõpilase erialast arengut ja võimekust, meeskonnatöö oskust, õppeedukust ja osavõtlikkust koolitööst ning „jumalikku annet”.

Komisjon põhjendas oma valikut järgnevalt: „Temast ongi saanud oraakel nagu Jüri Sillart teda kutsus – olles inimene, kelle juures käiakse saamas vastuseid kõikvõimalikele küsimustele ning kes suudab ühendada ka kõige erinevamad seisukohad, sest tema sõnade vastu tuntav austus sünnitab ühtsust.”

Greta Varts on lõpetanud 2008. aastal Londoni ülikooli ajaloo erialal, 2012. aastal Balti Filmi- ja Meediakooli filmikunsti bakalaureuse stsenaristika ja filmiteooria erialal ning hetkel jätkab ta õpinguid sama eriala magistriõppes. Lisaks aktiivsele õppetööle on Greta tegutsenud ka ajaloo ja inglise keele õpetajana. Greta Vartsi stsenaristitööde hulka kuuluvad näiteks tudengifilmid „Ellawood” (2012) ja „Süütu” (2013). Režissööri assistendina on ta töötanud näiteks teleseriaali „ENSV” ja 2014. aasta sügisel esilinastuva mängufilmi „Kirsitubakas” meeskondades. Vabakutselise kriitikuna on ta kirjutanud artikleid ajalehtedesse La Strada, Sirp, Eesti Ekspress, Kultuuripealinn ja ajakirjadesse Teater Muusika Kino ning NisiMazine.

Eelnevatel aastatel on Püha Jüri nimelise preemia pälvinud Ivar Taim ja Moonika Siimets.