Reedel ja laupäeval, 21.–22. oktoobril toimub Telliskivi Loomelinnaku suveklubi Punane Maja ametlik lõpufestival, kus astuvad üles eesti muusikamaastiku staarid läbi kuldsete kümnendite – Caater, Röövel Ööbik ja Hypnosaurus.

90ndate menubänd Caater. Foto: press

90ndate menubänd Caater. Foto: press

Punane Maja avas oma uksed üheks suveks mais 2016. Nende kuue kuu jooksul on korraldatud ja pakutud katust enam kui seitsmekümnele kontserdile ja muule kultuurisündmusele. „Lõpufestivaliga soovime tänada kõiki inimesi ja külalisi, kes on leidnud Punases Majas hea olemise ja tundnud end nagu kodus,” räägib üks korraldajatest Madis Ligema. „Festivali esinejate valik on tingitud 90ndatest – perioodist, mis on Eesti muusikahuvilisele täna väga südamelähedane aeg. Plaadimängijate taha oleme valinud 2016. aasta suve ürituste põhjal kõige meeldejäävamad DJd.”

Festivali esimesel päeval, reedel 21. oktoobril astub üles Caater – millenniumivahetuse iseäralik hitivabrik, kuhu kuuluvad eks-DJ Kalle Kukk ja stuudiovõlur Markku Tiidumaa. Ansambli põhiliseks jõuks on plahvatuslike techno-rütmide ja house-muusika perfektsuse ühendamine. See on tants linnaliku glamuuri ja metsiku ihalusega, mida võiks kirjeldada kui klassikaline trance embamas Eurodance’i.

Plaadimuusikat mängivad sama õhtul suures saalis Drummie ja Orav ning DJ Martin Aedla (LaksFM). Väikeses saalis on ainult tüdrukud – pidudesarja ЖЕНЩИНА duo Eleonora Šljanda ja Abramova Abramova. Lisaks klubi Asum vedaja ja Infinitiivi teostaja Eisi Mäeots.

Laupäeval, 22. oktoobril on lava aga lausa kahe bändi päralt. Esimene neist on Röövel Ööbik, kes alustas tegevust 1984. aastal Musta Mamba nime all. Mõne aja pärast soovitas tollane bassimees Kuldar Poska bändile nimeks Röövel Ööbik. Vene muinasjutus oli Röövel-Ööbik õudne olend metsasügavikest, kes vilistas kõik surnuks. Bändile meeldis idee väga ning lisaks nimele kasutasid nad selliseid muusikalisi mustreid ja veidraid helisid ka oma loomingus. Röövel Ööbiku kohta öeldakse, et muusikaliselt on nad alati olnud oma ajast ees, lindistades 1993. aastal Londonis sessiooni BBC saatejuhi John Peeli saate jaoks.

Lisaks kuuleb laupäeval eksperimenteeriva alternatiivse kultuuri maaletoojat Hypnosaurust. Hypnosauruse näol oli tegemist duoga, kellest kujunes 90ndate aastate esimese poole kohaliku põrandaaluse klubimuusika üks olulisemaid kollektiive. Esialgsesse koosseisu kuulusid 1990.–1992. aastatel Aivar Tõnso (klahvpillid ja efektid) ning Railo Pals (löökriistad). Tegutseti lihtsalt loomingurõõmust ilma eesmärgita oma loomingut avalikkusele tutvustada. Selle tulemusena loodud muusika oli küll kohati rütmikas ja tantsuline, aga kõlas kõigest muust liiga eraldiseisvalt. Aastal 1992 tuli Railo asemele Raul Saaremets, esialgu trummarina, ent hiljem kadus tööjaotus ära ning lugude valmimisel oli mõlemal liikmel võrdne osakaal. Kontsertesinemiste sagenemisest ja ajastu vaimust tulenevalt muutus Hypnosauruse muusika klubipärasemaks. Peagi tähendas tandem Saaremets ja Tõnso mitte ainult Hypnosaurust, vaid DJde paari ja põrandaaluste tantsupidude korraldajat, kelle pidude kaudu jõudsid uued klubimuusika suunad Eestisse. Sellel laivil kasutatakse vanade lugude motiive, mis nende põhjal live’is kokku miksitud.

Laupäeval soojendavad Röövel Ööbikut ja Hypnosaurust Haigla DJd Ats Luik ja Kristopher Luigend. Suures saalis on lisaks nimetatuile Kersten Kõrge ja Robert Niko. Väikeses saalis valivad muusikat moekunstnik Liisi Eesmaa ja EKKMi promootor Pille Laiakask, klubi Lekkeri perenaine Ellen Vene, pidudesarja Tjuun In korraldaja L.Easy ja pidudesarja Mürk DJ Katja Adrikova.

Üritus Facebookis.

Punane Maja jääb avatuks novembri alguseni, mille sisse mahub veel paar suuremat ja uhket kontserti-pidu. Sündmustel hoia silma peal siin.