28. juunist 13. juulini Rakveres Baltoscandal teatrifestivaliga paralleelselt aset leidev „Kilomeeter Skulptuuri” toob Rakvere linnaruumi 13 kunstniku taiesed. Kuraatori Niekolaas Johannes Lekkerkerki eestvedamisel valis meeskond lisaks kaheksale eesti kunstnikule välja kaks projekti Soomest, ühe Rootsist, ühe Austraaliast ja ühe Lätist.

Gundega Evelone „Cloud” püüab kaasata mitmed meeli

Gundega Evelone „Cloud” püüab kaasata mitmed meeli

Näitus pakub võimalust mõnusa jalutuskäigu jooksul suvises Rakveres kaasaegset kunsti nautida. Selleaastase näituse alapealkiri on „Eesti teatrist: neliteist ettepanekut Rakverele”. Kunstnike ülesandeks oli läbi skulptuuri edasi anda teatri, etenduse ja lavastuse olemuslikkust, näidates seeläbi skulptuuri kui kunstivormi mitmekülgsust ja võimalusterohkust.

Kuivõrd skulptuurid asuvad Rakvere linnaruumis, on kunstnikud oma taiestele asukohta valides otsinud sidet teoste ja neid ümbritsevate paikade vahel. Kilomeetripikkune jalutusrada algab linnuse juurest Lossipargis ja lookleb Pika tänava kaudu Kirikupargini. Seega kajastub raja vahelduv keskkond ka skulptuuride mitmekülgsuses.

Näitusel osalevad kunstnikud:

Minna Pöllänen (Soome) – Helsingis ja Londonis tegutsev kunstnik, kes kombineerib fotograafiat, asukohaspetsiifilisi taieseid ning loob töid, kus oma osa on ka publikul.

Vesa & Tomi Humalisto (Soome) – Tomi Humalisto on teatri- ja dramaturgiadoktor, kes on teinud valguskujunduse paljudele etendustele Soomes ja mujal Euroopas, tema vend Vesa Humalisto aga paljude auhindadega pärjatud Tallinnas ja Helsingis tegutsev arhitekt, disainer ja linnaplaneerija.

Merike Estna (Eesti) – Londonis elav maali- ja videokunstnik, kes viljeleb ka skulptuuri. Tema erootilised maalid ja sürrealistlikke elemente sisaldav realistlik joon on ajapikku abstraktsuse suunas liikunud.

Flo Kasearu (Eesti) – kunstiõpinguid maalikunstisihiga alustanud, kuid video- ja tegevuskunstideni jõudnud kunstnik, kel käsil ka fotograafiaõpingud. Osundab oma töödes aktuaalsetele ühiskondlikele probleemidele.

Triin Tamm (Eesti) – Antwerpenis elav ja töötav mitmekülgne kunstnik, kes loob raamatuid, esemeid, kollektsioone ja segadust.

Anastasia Parmson (Eesti) – Strasbourg’i ülikoolis visuaalsete kunstide alal magistrikraadi omandanud kunstnik, kes rändab mööda ilma, on elanud Austraalias, Uus-Meremaal ja Fidžil. Tema töid on eksponeeritud Strasbourg’is, Hobart’is ja Brooklyn’is.

Kristin Reiman (Eesti) – noor skulptor, kes pälvis 2013. aasta Noore Skulptori Preemianäituse II preemia.

Pire Sova (Eesti) – noor kunstnik, kes lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tegevuskunsti eriala, täiendanud end Londoni Kuninglikus Kunstiakadeemias vabade kunstide teaduskonnas. Kujutab maalidel seiku oma elust.

Arthur Arula (Eesti) – Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud stsenograaf. Kujundanud erinevate etenduste lavakujundusi, kostüüme ja teinud videoseadeid.

Ulvi Haagensen (Eesti/Austraalia) – Sydneys sündinud ja kunstihariduse omandanud kunstnik, kes annab argise ja koduse elu olemust edasi joonistust, skulptuuri ja illusiooni kombineerides.

Patrik Aarnivaara (Rootsi) – Rootsi kunstnik, kes huvitub optiliste instrumentide ja vaatleja vastastikmõjudest. Kombineerib skulptuuri ja fotograafiat, uurimaks vaatlemist kui tegevust.

Gundega Evelone (Läti) – Läti skulptor, kelle installatsioonid püüavad haarata korraga mitut meelt.

„Kilomeeter Skulptuuri” välinäitusele on kõik oodatud hoogu andma Hooandja platvormi kaudu:

Kiika ka näituse Facebooki lehele.