Selgunud on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse korraldatud EV100 kunstikonkursi „Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti” võitjad, kelle projektid saavad toetust 2017. ja 2018. aastal elluviimiseks.

Marwa Eesti moslemikogukonnast. Foto: Annika Haas

Marwa Eesti moslemikogukonnast. Foto: Annika Haas

Laekunud taotlustes andsid tooni uurimusprojektid, mis püüdsid mõtestada eestlaste erinevaid identiteete väljarändajatena 19. sajandist tänaseni, uute kogukondade lõimumist ning mitmekesisuse väärtustamist tänases Eestis.

Kunstikonkursi korraldaja ja žürii liikme Maria Arusoo sõnul võib taotluste arvuga väga rahule jääda. „25 taotlust kinnitab, et tegemist on olulise ja paljusid professionaalseid kunstnikke kõnetava teemaga. Väljavalitud projektid on ääretult huvitavad ja saavad olema oluline osa kunstivaldkonna tegevusest Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise programmis,“ sõnas ta.

Väljavalitud projektid

Johan Tali ja Kirsi Lemberi uurimus- ja näituseprojekt „100 maha”, mis võtab vaatluse alla sada lagunevat ehitist üle Eesti. Projekti raames uuritakse nende ilma omaniku ja tulevikuta hoonete kogukondlikku rolli tänapäeval.

Liina Siibi etendusega päädiv uurimuslik projekt Eesti naistest Soomes uurib naiste Soome minemise põhjuseid ja seal tekkinud eestlaste kultuuri.

Annika Haasi fotoprojekt „Eesti moslemikogukonna anatoomia” käsitleb Eesti moslemi ajalugu 16. sajandist tänaseni kui osa Eesti mitmekesisusest.

Annika Haasi ja Külli Lupkini projekti „Sissevaade Eesti romade kogukonda” tulemusel valmib raamat Eesti romade kogukondadest läbi roma laste silmade ja Annika Haasi kaamera.

Tanel Randeri projekt „100 paplit” alustab kunstinäituste ja -residentuuriga Valga muuseumis ning püüab luua laiemat kõlapinda Ida-Euroopa identiteedile Eestis.

Killu Sukmiti ja Minna Hinti pagulaskriisi käsitlev projekt „Kraam” kaasab Eestisse saabunud asüüliotsijaid ja pagulasi kunstnike töötubadesse ja kohvikutesse. See on jätkuprojekt 2015. aastal alustatule.

Taavi Suisalu ja Timo Tootsi „Hiirelõks48” toob kokku digitehnoloogiatega töötavad kunstnikud, et leiutada ja mõtestada digitaalse immigrandi ja pärismaalase mõisteid.

Loe kunstikonkursi kohta lähemalt KKEKi kodulehelt.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise programm kestab aprillist 2017 kuni veebruarini 2020. Juubeliettevalmistustest saab ülevaate EV100 veebilehelt.