Kauamängiv on võetud üles live-esitusena 18. septembril 2021, kui Tartu klubis Salong toimus duo Road To Saturn (eleOnora ja Richard Thompson) albumi esitlus. Lisaks mainitud kooslusele astusid üles Martiini ja Underground Forest.

★★★☆☆

Eksperimentaalmuusikat koondav Sünoptik on andnud varem välja mitmeid plaate, tutvustades nii sooloartiste kui ka koostöös loodud materjali. Bandcampi kodulehel on neid iseloomustavateks märksõnadeks „helikunst ja idülliline müra”.

Road To Saturn on dialoog ekspressiivse ja ootamatu vokaalkäsitluse ning kitarriga loodud helimaailma vahel. Selles on mängulisust, eklektilisust, dünaamilisust, kuid mitte vastandumist – duo liikmed kuulavad teineteist, mis loob pinnase kihistustele. Kehtestuv atmosfäär püsib koos ega moondu kaootiliseks.

Tartu eksperimentaalkunstniku Martiini looming on ehitatud kogumikul üles helilainetele, millest moodustub kontseptuaalsem heliilm. Panoraamselt miksitud pala „kaks” modulaarhelid mõjuvadki nagu kaks suveräänset lugu, mis ei püüa samal ajal teineteisega konkureerida. „kolm-neli” on vastukaaluks rütmilisem, rongi lõksumist imiteeriv ja dramaturgiliste nihestatustega teos.

Underground Foresti materjalis on bluuslikku itku, kerget pungi puudutust ja kärisevat kitarri. Riho Kalli esituses kuuleb paari rahvalauluseadet, milles jääb kõlama austus algmaterjali vastu. Viimased seitse lugu võiksid olla tegelikult iseseisvana plaadistatud, sest neil on tugev helikeel ja koherentsus.

Sünoptik jätkab kiiduväärt tööd eesti eksperimentaalmuusika tutvustamisel, eristudes just variatiivsuse ja järjepidevuse ning valitud artistide eriilmelise loomingu poolest. See kogumik nõuab aga kuulajalt keskendumist ja avatud meelt, mistõttu igapäevast kerget kuulamist siit lubada ei saa.