Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Kultuur

  Iggy Lond Malborg. Foto: Renee Altrov

  Kiirkohting: Iggy Lond Malmborg

  Kutsusime kiirkohtingule Iggy Lond Malmborgi, kes on varasemalt kohaliku publiku ette astunud soololavastusega „b o n e r” ning Maike Lond Malmborgiga kahasse tehtud etenduskunstilavastusega „99 Words for Void”. Täna, 25. märtsil esietendub Kanuti Gildi SAALis Iggy uus lavateos „Physics and Phantasma”.

  Joanna Kalm etenduses „Femmaaž”. Foto: Hirohisa Koike

  Arvustus: Femmaaž

  Marilyn Mägi kirjutab Sõltumatu Tantsu Laval etenduvast tantsulavastusest „Femmaaž”, mis on inspireeritud nelja teedrajava naiskoreograafi – Mary Wigmani, Yvonne Raineri, Lucinda Childsi ja Deborah Hay – kõnekatest tantsudest.

  Kaasaegne keha. Foto: STL

  STL-is leiab aset liikumislaboratoorium „Kaasaegne keha”

  Laupäeval, 25. märtsil toimub Sõltumatu Tantsu Laval koreograaf Liis Varese ja kunstnik Pavel Semjonovi juhendamisel n-ö improvisatsiooni- ja kompositsiooni põhimõtetel töötav ühisuurimus ehk liikumislaboratoorium „Kaasaegne keha", kuhu on oodatud on kõik teemast huvitaud lava- ja kehamaastiku kujundajad ning mõtestajad.

  „Põllusitikas” või „Rukki sitik” oli rituaalne mäng, mida olevat mängitud pärast viljalõikust, hiljem sai vanast viljakusrituaalist pulmanali. Kihelkonna, 1959. Eesti Rahvaluule Arhiiv, foto 16551

  Talurahva seksuaalelu mõistatusi

  Vanade eestlaste intiimelu poeetilised kujutised, mis ootavad avastamist rahvaluulearhiivis, võivad oma otsekohesuse ja pornograafilise alatooniga isegi hüperseksuaalse 21. sajandi inimese ära ehmatada.

  Kaader filmist
„Viimase tilgani" (2016)

  Soovitused Maailmafilmi kavast

  Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimub 20.–25. märtsini rahvusvaheline antropoloogiliste dokumentaalfilmide festival Maailmafilm. Tanel Saimre jagab soovitusi, milliseid neist kindlasti näha võiks.

  Tõnis Vilu. Foto: Annika Markson

  Aega, andke aega

  Tõnis Vilu, kes pärjati selleaastasel emakeelepäeval Eesti Kirjandusmuuseumis Gustav Suitsu luulepreemiaga, pidas auhinna üleandmisel kõne vaimse tervise turgutamise tingimustest.

  Anu Põdra skulptuur „Kompositsioon torso ja lapse kätega”, 1986, Eesti Kunstimuuseum

  Kumus avatakse näitus „Anu Põder. Haprus on vaprus”

  Alates reedest, 17. märtsist on KUMU 5. korrusel avatud Rebeka Põldsami kureeritud näitus „Anu Põder. Haprus on vaprus" ühest huvitavaimast Eesti 20. sajandi skulptorist. Näitusel loovad konteksti ka teised rahvusvahelised naiskogemust kujutavad kunstnikud ning koorub välja Põdra erakordne võime väljendada skulptuuri- ja installatsioonivormis vaimseid ja kehalisi kogemusi.

  Lehekülg näituse „Ebamugavad küsimused” töövihikust

  Ebamugavad küsimused Venemaalt

  Tartmusis on avatud näitus „Ebamugavad küsimused”, mis võtab luubi alla Venemaa kaasaegse kunsti. Seitset kunstnikku ja üht kunstnike rühmitust ühendavad nende loomingus käsitletavad ühiskonnakriitilised teemad, mis ei ole Venemaal ametlikult keelatud, kuid on ühiskonnas tabud või tekitavad paljudes inimestes ebamugavust.

  Foto: Dmitry Belov (CC0 Public Domain)

  Teadaoleva ümberpööramine

  Piret Bristoli essee „Teadaoleva ümberpööramine” valmis pop-up-muuseumi näituseks, mis on Okupatsioonide Muuseumis avatud kuni 23. aprillini. Näitus kõneleb protestijatest, revolutsionääridest ning inimestest, kes on vihased.