Eelmisel nädalal kuulutas SA Noor Ehe, mille eesmärgiks on toetada värskeid ja väljapaistvaid andeid Eesti ehtekunstis, välja 2015. aasta stipendiumi laureaadid, kelleks osutusid Darja Popolitova ja Sofja Hallik.

Darja Popolitova pross Metanoia VIII. Foto: Darja Popolitova

Darja Popolitova pross Metanoia VIII. Foto: Darja Popolitova

Darja Popolitova (sündinud 1989.a. Sillamäel) ja Sofja Hallik (sündinud 1991.a. Narvas) kaitsesid 2015. aastal Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti erialal magistrikraadi cum laude. Läinud sügisel alustas Sofja doktoriõpet EKA-s ning Darja valmistub doktoriõpinguteks väljaspool Eestit.

Mõlema kunstniku loomekäekirja ühiseks nimetajaks on tõsised eksistentsiaalsed teemad, uued materjalid, uued kaasaegsed tehnoloogiad, peen puhas teostus ning uus ja ootamatu lähenemine ehtele, mis jääb nende käe all ometi sensuaalseks ja tabamatuks.

Sofjal on olnud kolm isiknäitust, millest viimane toimus 2015. aasta suvel HOP galeriis. Tema loomingut on eksponeeritud rahvusvahelistel väljapanekutel, millest olulisimad on European Prize for Applied Arts 2015 Belgias, Monsis; Marzee International Graduate Show 2015 Hollandis ja Hoxtoni galeriis Londonis. Peale selle on noorel kunstnikul ka oma ehtekaubamärk SOMA.

Oma loomingu ja selle inspiratsiooniallikate kohta kohta ütleb neiu ise: „Just ehe toimib revolutsioonilise ja radikaalse meetodina, mis võimaldab mul paremini edasi anda täiuslikkuse ideed, mida ma oma doktoritöös uurin. Ehe ei ole piiratud. See pakub emotsionaalset ja intellektuaalset naudingut igas etapis: idee sünd – töö materjaliga – valmis ese – ehe inimese kehal. Lisaks sellele, ehe on draama, mis on esitatud erootiliselt ilusas, estetiseeritud kestas. Selle nähtuse kogu ilu peitub tema pooltões, lõpuni ütlematuses – see on ilu, mis peitub tagasihoidlikult esemete sügavuses, pürgimata pinnale.”

Pross Sofja Halliku kollektsioonist „HOMEOSIS”. Foto: Sofja Hallik

Pross Sofja Halliku kollektsioonist „HOMEOSIS”. Foto: Sofja Hallik

Kaelaehe Sofja Halliku kollektsioonist „HOMEOSIS”. Foto: Sofja Hallik

Kaelaehe Sofja Halliku kollektsioonist „HOMEOSIS”. Foto: Sofja Hallik

Darja Popolitova, kelle sõnul inspireerivad tema loomingut näiteks uued tehnoloogiad, poeesia ja eros, on lisaks õpingutele Eesti Kunstiakadeemias teinud läbi täiendusõppe Florian Ladstätteri stuudios Viinis ja professor Karol Weisslechneri juures Bratislavas. Sügisel 2015 teostas ta edukas koostöös TTÜ arenduskeskusega projekti põlevkivi kasutusvõimalustest ehtekunstis.

Darja on osalenud mitmetel nimekatel välisnäitustel, sealhulgas Hollandi galeriis Marzee ja Riia galeriis Putti ning tema ehteid leidub erakogudes Eestis ja Saksamaal. Veebruaris 2016 Münchenis toimuvale näitusele Talente on ta kutsutud ainsa meie ehtekunsti esindajana. Darjal on oluline osa ka kaubamärgi Monquer loomisel.

Darja Popolitova pross Metanoia XIII. Foto: Darja Popolitova

Darja Popolitova pross Metanoia XIII. Foto: Darja Popolitova

SA Noor Ehe stipendiumi suuruseks on tänavu 1500 eurot, mis jaguneb võrdselt kahe stipendiaadi vahel ning millega kaasneb ka soolonäituse võimalus.

Stipendiumi pidulik kätteandmine toimub aprillis 2016 Narva Kunstiresidentuuri Keskuses Kreenholmi villas, kus kõrvuti kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala suurnäitusega eksponeeritakse eriväljapanekut Sofja Halliku ja Darja Popolitova loomingust. SA Noor Ehe varasemad stipendiaadid on Ettel Poobus, Nils Hint ja Urmas Lüüs.

SA Noor Ehe juhatusse kuuluvad Kadri Mälk (asutaja), Piret Hirv, Tanel Veenre ja Tamara Luuk.