Eestlased on teada-tuntud folgirahvas ja pärimusmuusikat on meil (ja mujal) mõistagi kaugelt liiga palju, et see ainult Viljandisse mahutada. Nii kutsub Hiiu Folk 14.–17. juulil Eesti suuruselt teisele saarele auru välja laskma ning Viru Folk 12.–14. augustil Käsmusse pidutsema.

Viru Folgil üles astuv Fääri saartelt pärit lauljanna Eivør. Foto: Sigga Ella

Viru Folgil üles astuv Fääri saartelt pärit lauljanna Eivør. Foto: Sigga Ella

Merega otseselt seotud on mõlemad festivalid, eriti temaatiliselt läheneb merele ja saartele just mandrifestival Viru Folk, mis kutsub kuulama muusikat Islandilt, Fääri saartelt, Shetlandilt, Ahvenamaalt ja Ojamaalt, aga muidugi ka meie oma väiksematelt ja suurematelt saartelt. Esinema saabuvad islandi atmosfääriline heavy metal bänd Sólstafir, Blyde Lasses Shetlandilt, omapärase tämbriga lauljanna Eivør Fääri saartelt ja paljud paljud teised. Lisaks ootavad korraldajad pidustuste raames ka Käsmu külje all Kuradisaart külastama.

Hiiu Folgi lineup lubab esinejaid Hiinast (Gulmira Ablitz), Soomest (Suvi Oskala & Emilia Lajunen, Sorbattjin), Belgiast (Aistra Duo), aga üles on lubanud astuda ka uhiuus eesti-rootsi segabänd Folk & Rockare ning meie oma artistid ja kollektiivid, kelle seas on näiteks Tintura, Svjata Vatra, Mari Kalkun ja Upa-upa ubinakõnõ, Abraham’s Café, Paberits & Tirmaste, Jäääär, Aleksandra Kremenetski ja Mirjam Kivisild jne.

Festivalimeeleolu aitavad mõistagi luua arvukad töö- ja õpitoad ja kõik, mida Eesti suvel on pakkuda: ilusad ilmad (onju!), päike ja meri, loomad ja linnud ja hea tuju (onju!?).

Kellele meristest folkidest väheks jääb, seab nende kahe festivali vahel sammud aga juba tuttavale sisemaisele Lõuna-Eesti folgile 28.–31. juulil Viljandis.