Juunis pakib Müürileht oma seljakoti kokku ja põrutab otse maailma põhjapoolseimasse pealinna Reykjavíkki. Nimelt käivad jutud, et pööripäeval ei looju sealne päike 72 tundi ning selle tähistamiseks peetakse seal 20.–22. juunil esimest korda Salajase Pööripäeva (Secret Solstice) nimelist muusikafestivali. Üles astuvad rohkem kui 150 artisti Euroopast, USAst ning loomulikult ka Islandi eri paigust.

Pildil ei ole Fred Olafsson. Foto: Secret Solstice Festival

Pildil ei ole Fred Olafsson. Foto: Secret Solstice Festival

Salajase Pööripäeva festivali peaesinejateks on neli aastat vaikelu elanud muusikahiid Massive Attack, briti elektroduo Disclosure, geniaalne muusikavideote režissöör Yoann Lemoine artistinimega Woodkid, imeliselt nurruva vokaaliga Banks ning hetkel 50 Centiga koostööd tegev Schoolboy Q. Lisaks keerutab plaate hunnikutes kohalikke ja võõramaise päritoluga DJsid.

Muusikauudiseid vahendav veebiväljaanne Consequence of Sound on festivali juba praegu selle aasta kümne parima hulka liigitanud. The Guardian nimetab seda aga ekstreemseimaks muusikafestivaliks.

Secret Solstice’i eestvedajaks on 29-aastane Fred Olafsson, kes on kaheksa aastat erinevate ürituste promo ning korralduspoolega tegelenud, kuid tunnistab, et midagi nii suurt veab ta esimest korda. Mõned nädalad enne festivali õnnestuski Fredil nööbist haarata ning temalt mõned küsimused küsida.

Kust ja miks selline idee?

Eelmisel aastal avastasin ennast pööripäeva ajal kell 03.00 varahommikust päikest nautimas ja mõtlemas, miks keegi Islandil sellisel aastaajal ühtegi väliüritust pole korraldanud. Põhimõtteliselt sai sellest hetkest idee alguse ja aasta hiljem on ideest saanud reaalsus.

Mida festivalilt kõige rohkem ootad?

Me tahame kõikidele festivalikülalistele pakkuda wow-efekti! Kogu üritus baseerub kolme päeva pikkusel pööripäeval ehk ajal, kus päike kordagi ei looju. Sellest inspireerituna on lavad ja ka kogu festival üles ehitatud pööripäeva naturaalsele valguslahendusele.

Mille alusel on valitud bändid?

Meil on palju elektoonilise muusika esindajaid, kuid tahtsime, et kõigile oleks midagi. Suurem osa bändide valikust on tehtud minu enda erinevate festivalikülastuste põhjal. Valituks osutusidki need, kes on jätnud laval esinedes kustumatu mulje. Meie ürituse eemärgiks on pakkuda kuulajatele heal tasemel muusikat, mistõttu oleme veetnud nädalaid, et esinejate lõplikku järjekorda paika saada.

Millise bändi esinemist sa ise kõige rohkem ootad?

Seda on raske öelda, sest üles astub väga palju häid artiste. Esile tõstaksin sellised Islandi bändid nagu Hjaltalín ja Múm, kelle muusika mulle väga meeldib. Samas olen väga põnevil suurte nimede nagu Schoolboy Q, Disclosure ja eriti Massive Attacki tuleku üle.

Mis on ühe festivalikorraldaja õudusuneägu?

Tahaksin omada võimu ilma üle, aga kahjuks pean jääma lootma emakesele loodusele. Ma loodan, et ta õnnistab meid festivali ajal rohke päikese ja selge taevaga. Samas, Islandi ilmale ei saa mitte kunagi kindel olla, isegi siis, kui lubatakse head ilma. Me siiralt loodame, et see ei vea meid alt ja festivalikülastajad saavad nautida 72-tunnist päikesevalgust, kuid isegi, kui see nii ei lähe, toimub festival ikkagi.

Mida ütled Eesti muusikasõpradele?

We can’t wait to have you at Secret Solstice!

Kõiki muusikasõpru, kes seekord Islandile minna ei jõua, lohutab Müürileht pärast festivali ilmuva pikema reportaažiga. Kes aga esinejate ja festivali kohta rohkem infot soovib, leiab selle siit. Skál!