15. mai kl 18.30 linastub Tallinnas kinos Sõprus Ave Taaveti dokumentaalfilm „Monument vanaemale”.

Kaader Ave Taaveti filmist „Monument vanaemale”.

Kaader Ave Taaveti filmist „Monument vanaemale”.

Lisaks jõuavad ekraanile Triin Kerge videoportreed „Siberi lapsed” ja Marika Alveri audiovisuaalne teos „Tagasitulek”, mis on valminud rühmituse SLED kunstiprogrammi „Siberi lapsepõlv” raames.

Ave Taaveti dokumentaalfilm „Monument vanaemale” (2019) jälgib kunstnik Katarina rännakuid enam kui 5000 km kaugusel Siberis. Katarina tahab seal valada monumendi külale, kuhu 1949. aastal küüditati kolm põlvkonda tema esivanemaid. Ja paigutada risti esiemale, kelle matmiskoht on teadmata.

Kunstnik Triin Kerge portreteerib teoses “Siberi lapsed” liikuvas trammis kuut naist, kes on lapsepõlves kas küüditatud Siberisse või seal sündinud. Kõik portreteeritavad on käinud viimase paari aasta jooksul koos SLED rühmitusega Siberis oma lapsepõlvekülasid taasavastamas. Teos on valminud koostöös muusikalise kollektiiviga Eeter.

Marika Alveri teos “Tagasitulek” vaatleb, milliste (kohanemis)raskustega küüditatud silmitsi seisid, kui pärast vabanemist tagasi Eestisse jõudsid. Mälestused kodust ning lootused kodumaale ei ühtinud alati reaalsusega.

Tutvu ürituse kodulehega siin.

"Monument vanaemale" (2019) treiler from muu uurijad on Vimeo.