Läinud nädala lõpus alustas projekti „70 aastat märtsiküüditamisest: lapsepõlv Siberis” raames teekonda Siberi poole kunstirühmitus SLED.

Ekspeditsioonigrupi esimene rühm asus 20. mail teele. Pool päeva Moskvasse ja edasi kolm päeva Abakani. Foto: Eva Sepping

Ekspeditsioonigrupi esimene rühm asus 20. mail teele. Pool päeva Moskvasse ja edasi kolm päeva Abakani. Foto: Eva Sepping

Uurimisreisi eesmärgiks on talletada 1949. aastal Hakassiasse ja Krasnojarski kraisse küüditatud eestlaste mälestusi lapse- ja koolipõlvest nõukogude külakeskkonnas ja Eesti-igatsusest. Selleks on välitöödele kaasa kutsutud kunagised Siberi lapsed Elvi Tammemets (snd 1945) ja Tiiu Trisberg (1942), kellega koos külastatakse nende lapsepõlveradu. Lisaks on SLED üles leidnud erinevatel põhjustel sinna elama jäänud küüditatud eestlased.

Kuu aega kestvatel välitöödel keskendutakse lapsepõlve mälumaastike kaardistamisele, millele on seni küüditamise narratiivis vähe tähelepanu pööratud. Samuti otsitakse üles ja puhastatakse küüditatud eestlaste hauad Širinski, Balahta ja Idrinski rajoonis, külastatakse Krasnojarski memoriaali ja korraldatakse fotonäitus Balahta muuseumis.

Tegemist on 3-aastase projektiga (2017—2019), mis koosneb kolmest osast: intervjuud kunagiste Siberi laste ja teismelistega, välitööd Krasnojarski krais (2017—2018) ning näitus ja dokumentaalfilm, mis valmivad 2019. aasta märtsiks, mil möödub 70 aastat märtsiküüditamisest.

Kunstirühmitus SLED, mis on välja kasvanud pikaaegsest Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioonide traditsioonist, koondab kunsti ja antropoloogia piirimail tegutsevaid noori professionaale. Projektis osalevad antropoloog Marika Alver, dokumentaalfotograaf Johanna Rannula, fotokunstnik Triin Kerge, animaator Ave Taavet, maalikunstnik Katarina Meister, klaasikunstnik Piret Meos, arhitektid Liis Juuse ja Anne Kaljas, filosoof Kalle Keskrand, kunstiõpetaja Liina Lepik, videokunstnik Eva Sepping ja operaator Carolyn Niitla.

Kel on mälestusi, tuttavaid või kontakte nimetatud piirkonna küüditatud eestlastest, võib võtta julgesti ühendust Marika Alveriga meiliaadressil marika.alver@gmail.com.

Jälgi SLEDi tegemisi Facebookis või Instagramis.