Sõpruses algab Bukowski retrospektiiv

Täna, 22. mail algab kinos Sõprus Charles Bukowski kirjandusteoste põhjal loodud filmide nädal „Sõprus Bukowskiga“.

Täna, 22. mail algab kinos Sõprus Charles Bukowski kirjandusteoste põhjal loodud filmide nädal „Sõprus Bukowskiga“.

Bukowski sõpradega: Faye Dunaway, Charles Bukowski ja Mickey Rourke  „Baarikärbse" võtteplatsil.

Bukowski sõpradega: Faye Dunaway, Charles Bukowski ja Mickey Rourke „Baarikärbse" võtteplatsil.

Ehkki maailma kuulsaim joodikkirjanik Charles Bukowski (1920–1994) elas varasest lapsepõlvest peale Ühendriikides, hinnati teda eluajal märksa kõrgemalt Euroopas. Küllap tekitas säärase tööpõlguri melanhoolia edumeelse Ameerika lugejais elutervet trotsi, aga oluline on seegi, et nii ropusuist ja riiakat tegelast on lihtsam sallida eemalt vaadates kui kõrvalmajas elades.
Niisamuti on Bukowski teoste põhjal vändanud filme üksnes võõramaalased: iraanlane, itaallane, prantslane, belglane ja norralane. Olgugi nende teosed toonilt väga erinevad, ühendab neid inimlik soojus, mis laseb näha Bukowski roppuse varjus olnud üksindust, kurbust ja ebakindlust. Kindlasti lihtsustab see kinopublikulgi temaga sõprust sõlmida, olgu see kasvõi ühepoolne.

Retrospektiivi „Sõprus Bukowskiga“ programmis jõuab kinolinale neli täispikka mängufilmi: 22. mail „Baarikärbes“ („Bar Fly“, rež. Barbet Schroeder, USA 1987); 23. mail „Külm kuu“ („Lune froide“, rež. Patrick Bouchitey, Prantsusmaa 1991); 24. mail „Tavalised ogarused“ („Tales of Ordinary Madness“, rež. Marco Ferreri, Itaalia/Prantsusmaa 1981) ning linastusele järgneb kinosaalis Bukowski teoste tõlkijate vestlusring, mida juhib Peeter Helme; 26. mail „Faktootum“ („Factotum“, rež. Bent Hamer, Norra/USA/Saksamaa/Prantsusmaa/Itaalia 2005) ning retrospektiivi mahub ka üks täispikk dokumentaalfilm 25. mail, „Bukowski: sellesse sündinud“ („Bukowski: Born into This“, rež John Dullaghan, USA 2003).

Retrospektiivi Facebooki-ürituse leiad siit ning uuri lisa Sõpruse kodulehelt.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Kinotripp: Filmide loodud elu
Vahur Laiapea dukhade juures filmimas. Foto: Riho Sarv
Vahur Laiapea dukhade juures filmimas.
8 min

Kinotripp: Filmide loodud elu

„Kinotripp” on Müürilehe rubriik, kust saab lugeda kaugete paikade filmielust. Sel korral lähme ekraani eest hoopis kaamera taha ja näeme, et need kaks maailma on omavahel rohkem põimunud, kui esmapilgul arvata võib.
Kiirkohting: Terje Toomistu
Terje Toomistu. Foto: Ruudu Rahumaru
Terje Toomistu.
4 min

Kiirkohting: Terje Toomistu

Terje Toomistu dokumentaalfilm „Nõukogude hipid”, mille valmimisele on Müürilehe veergudelgi kaasa elatud, jõuab alates 1. juunist Eesti kinolevisse.
Müürileht