Mugavus või silmapaistvus ‒ tihti kipub üks neist tagaplaanile jääma. Stuudio Nahk, alustav jalatsibränd, otsib harmooniat ja tasakaalu mõlema vahel. Karin Kallas, üks idee algatajatest ja disainer, EKA nahaosakonna magistrant, oli nõus avaldama noore brändi tekke ja tegemiste kohta.

Mis on Stuudio Nahk?

Stuudio Nahk on käsitööna jalatseid ja aksessuaare tootev (alustav) bränd, kus põhirõhk on tasakaalul mugavuse ja disaini vahel. Jalatsi ehitame üles jala õiget asendit ja funktsioone silmas pidades. Disainis lähtume puhtast joonest, vastandamisest ning materjali (naha) enda ilust ja headest omadustest. Brändi loomise taga on tiim, kelle erinevad suunad ja erialased teadmised teevad brändi terviklikuks.

Mis on ortopeedilise kinga juures kõige tähtsam? Mis ajendas valima just sellise suuna?

Jalatsi peamiseks eesmärgiks on kaitse. Stuudio Nahk jalatsid on ortopeedilise lisaväärtusega ehk disain lähtub Eesti elanikkonna keskmist jala anatoomilist ehitust silmas pidades. Jalats omab toestavat tugisüsteemi, arvestab põhjamaist jalatüüpi, on elastne ja hingav ning samas ka silmapaistev. Selline jalats laseb jalal funktsioneerida nii, nagu see on loodud funktsioneerima. Taoline suund tuli loomulikult, erinevates projektides osalemine ja aastane ideede genereerimine viis selge kontseptsiooni ja mõtteni. Samuti on mul alati olnud suur huvi nii meditsiini kui ka detailide ja aksessuaaride, minu puhul jalatsi, vastu. Ühtlasi hindan lisaväärtusega disaini. Oma huvisid teadmatult kombineerides jõudsime jalatsiteni, mis on mugavad, ent siiski silmapaistvad.

Ortopeedilise kingaga seostatakse tihti ilmetuid jalatseid. Kui suurt rolli see mängis?

Olemasolevate veidi kohmakate või sportlike jalatsite välimus ei ajendanud mind seda muutma. Praegune idee kasvas pigem välja soovist luua midagi, millest ka ise puudust tunneme ja mis poleks lihtsalt toode, vaid omaks ka mingit funktsiooni, olles inimesele kasulik. Kuna ortopeedilise lisaväärtusega disainjalatsid on osa minu magistritööst, siis väljaarendatud ehitusega Eesti elanikkonna keskmisele jalale loodavat kollektsiooni presenteerime 2013. aasta kevadel.

Mida sa jälgid jalanõu disainimisel ja valmistamisel? Millised on prioriteedid nii idee kui teostamise puhul?

Jalatsidisainis on väga olulisel kohal materjal. See peab olema kvaliteetne, tugev, kuid elastne ja samas ka silmapaistev. Kuna mulle meeldib lihtne disainijoon, siis eelistan kasutada huvitavaid nahkmaterjale. Õmbluste puhul jälgin, et need ei satuks kohtadesse, kus jalg liigub palju. Vastasel juhul võivad õmblused puruneda. Prioriteetide puhul on esmase tähtsusega lõike istuvus. Pigem loobun detailidest või muudan algselt plaanitud materjali, mis mulle kohutavalt meeldida võis, aga jalats peab hästi istuma.

Kes ja mis on inspireerivaks jõuks?

Inspireerivaks jõuks on lähedased inimesed, andekate inimeste tegemised, igapäevane linnapilt. Ideed tulevad üldjuhul ootamatult või nähes materjali.

Kas mõju on ka hetkel Eestis müüdavatel jalanõudel – positiivsel või negatiivsel kujul?

Eestis müüdavad jalatsid ei oma suurt tähtsust. Me püüame teha omamoodi.

Millal, kust ja kuidas on võimalik endale Stuudio Nahk jalanõusid soetada?

Esimene võimalus soetada Stuudio Nahk jalatseid on uhiuues disainipoes Zero, mis avati 6. detsembril Baltika Kvartalis.

Vaata ka: www.stuudionahk.com