Perifeerseid kinoelamusi saab nautida sel suvel juunist augustini, Müürileht toob lugejateni kolm nostalgilis-eskapistlikku kohalikku filmifestivali Eestimaa roheluses.

Vene Filmi Päevad ambulARTooriumi hoovil. Foto: ambulARToorium

Vene Filmi Päevad ambulARTooriumi hoovil. Foto: ambulARToorium

10.–13. juunini toimub soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas lühifilmifestival FUFF, mis seab vaatajate silmad soome-ugri mängu- ja eksperimentaalfilmide kaleidoskoobile. Linateoste autorid on kas uurali keelte kõnelejad või käsitlevad soome-ugri teemasid. Programm koosneb rohkem kui 50 filmist kogu maailmast, kohale kutsutakse sõltumatu kino tegijaid ja selle armastajaid, pärast linastusi vesteldakse režissööridega, toimuvad kontserdid ning avatud on õpikojad ja näitused.

Lühikestele öödele meeldivad aga lühikesed filmid – nõnda toob Laimjala filmifestival Ösel Saaremaal 30. juulist 1. augustini suvitajate ette valiku särtsakatest lühifilmidest Euroopa tuntud filmifestivalidelt. Linateoseid tutvustavad filmitegijad ja festivalide kuraatorid ning linastused toimuvad öösiti metsa ja soo serval lageda taeva all. Päevasel ajal on võimalik võtta osa põnevatest töötubadest ja seminaridest. Festivali põhitoimumiskoht on Laimjala vald, Värava kinotalu, mida täiendavad seansid Orissaares ja Kuressaares.

Peipsi ääres vene vanausuliste külas rulluvad aga tänavugi lahti Vene Filmi Päevad. 14.–16. augustini toimuval üritusel ei küsita piletit kelleltki ning lisaks filmiprogrammile avaneb külastajatel võimalus avastada tundmatut, harrastada antropoloogilist turismi ja tutvuda omanäolise kultuuriga, mis moodustab ühe väikese, ent põneva osa eesti kultuurist. Kohapeal saab ka kohalikku toitu maitsta, end sibulapärjaga ehtida, järves ujuda, päikese käes oleskleda ja õhtuti filmiprogrammi nautida. Kavast leiab teiste seas „Sipelgapesa” – Vladimir Loginovi poeemi Lasnamäest, Ilmar Raagi „Ma ei tule tagasi”, Aljona Suržikova „Suur-Sõjamäe”, mis loob elava pildi pilpaküla elanikest, aga ka palju muud põnevat siit- ja sealtpoolt Peipsit.