Sel laupäeval, 31. oktoobril avatakse loovkultuuri võõrustavas Signature House’is Sven Tupitsa uus fotonäitus „Elu liinid – ühe ajastu lõpp”, mille keskmes on kurikuulsate Kopli liinide inimeste elusaatus.

„Vanamees ja pirnipuu" (2015). Teos näituselt. Autor: Sven Tupits

„Vanamees ja pirnipuu" (2015). Teos näituselt. Autor: Sven Tupits

Idee süttis Tupitsal kevadel, kui ta oma stuudio Kalamajast Koplis asuvasse Signature House’i majja kolis. Kuna liinid asuvad täpselt selle kõrval, hakkas ta hommikuti kaameraga jalutamas käima. Kuigi algselt nägi plaan ette lavastada modellidega mahajäetud majades pilte, selgus aga ühte hoonesse sisenedes, et seal elavad ka inimesed.

Kuidas praegu Kopli liinide majades elu käib? Seal puudub vesi, elekter ja elamiseks vajalikud tingimused, aga ikka elatakse. Fotodele jäädvustatud kangelaste kodud on asunud Kopli liinidel pikki aastaid. Vladimir on olnud koos oma pojaga liinide ühe maja asukas juba 35 aastat, ta poeg on seal sündinud ja üles kasvanud. Kohe naabruses elavale Aleksandrile on koht olnud koduks juba 25 aastat. Tema elusaatus on olnud karm ja ülekohtune, kuid sellest hoolimata on ta optimistlik ja usub, et kõik läheb veel hästi. Kõik nad on väga positiivsed inimesed. Käivad tööl ja saavad kenasti hakkama, kuid nende ainuke soov on leida endale uus, sobiv ja jõukohane kodu.

Näituse pildid räägivadki neist inimestest, kunagise asumi hiilgusest, kaunist loodusest ja merevaatest, mille külje all asuvad kõrvuti terved ja põlenud majad. „Pühapäeval olin veel ühel osalisel külas ja sama aeg süttis kõrvalt tänavas maja, mis põles maani maha,” kommenteerib Tupits oma viimast külaskäiku sündmuspaika.

Pildiseeria üheks eesmärgiks on näidata, kui tugev ja positiivne võib olla inimene kõikide probleemide kiuste ning teiseks oluliseks eesmärgiks on aidata leida neile inimestele uus kodu. Avamine toimub 31. oktoobril kell 15 Signature House’is (Kaevuri 1, Tallinn), mille raames leiab aset ka ekskursioon Kopli liinidel ning kohtumine näituse kangelastega. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.