Laupäeval, 13. jaanuaril toimub Sveta baaris ingliskeelne filmi- ja aruteluõhtu pealkirjaga „Sans-papiers in Estonia”, kus osalevad sõnavõttudega Eléonore de Montesquiou, endised Harku kinnipeetavad ja Harku solidaarsusgrupp.

Harku kinnipidamiskeskus. Foto: Eléonore de Montesquiou

Harku kinnipidamiskeskus. Foto: Eléonore de Montesquiou

Miks hoitakse inimesi Harku kinnipidamiskeskuses? Miks kritiseerivad inimõiguste organisatsioonid tingimusi Harku kinnipidamiskeskuses? Mida räägivad endised kinnipeetavad oma sealsetest kogemustest? Mis juhtub inimestega, keda ei ole võimalik Eestist välja saata, kuid keda ei saa ka lõpmatult Harkus kinni pidada? Millised pimekohad Eesti seadusandluses tekitavad dokumenteerimata migrante, kellel pole vähimaidki õigusi ega mitte mingit võimalust oma Eestis viibimist legaliseerida? Kuidas saavad tavalised inimesed dokumentideta migrante toetada?

Me arutleme nende küsimuste üle Eléonore de Montesquiou video „Commando Sacko” näitel, mis on intervjuu põgenikuga, keda peeti Harkus kinni 3 aastat. Lisaks loeme ette lühisõnavõtte teistelt põgenikelt, keda on Harkus kinni peetud. Sellele järgneb arutelu, mille käigus kontekstualiseerime põgenike tunnistusi.

Eléonore de Montesquiou on Berliinis elav kunstnik. Tema dokumentaalne videopraktika on üle kümne aasta keskendunud Eesti venekeelsele elanikkonnale ja toonud nähtavale hääled, mida eestikeelses avalikus ruumis mujal ei leia. Viimastel aastatel on Eléonore filminud põgenikke, kes räägivad oma kogemustest Harku kinnipidamiskeskuses.

Harku solidaarsusgrupp on antirassistlik võrgustik, mis külastab regulaarselt Harku kinnipidamiskeskust. Võrgustiku liikmed jagavad arutelul oma tähelepanekuid inimõiguste olukorrast Harku kinnipidamiskeskuses.

Ürituse leiad Facebookis siit.