Eesti Arhitektuurikeskus kuulutas välja kuraatorivõistluse, mille eesmärgiks on leida parim idee ja kuraator 2015. aasta septembris ja oktoobris toimuvale kolmandale Tallinna arhitektuuribiennaalile TAB 2015.

TAB on rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu arhitektuurivaldkonna tulevikku.

TAB 2013 sümpoosion kinos Kosmos. Foto: Reio Avasta

TAB 2013 sümpoosion kinos Kosmos. Foto: Reio Avasta

Esimese Tallinna arhitektuuribiennaali kuraator ja TAB-i idee autor arhitekt Villem Tomiste sõnul annab TAB kuraatorile võimaluse mõtestada ehituskunsti tänapäevast sirguvat tulevikumaailma.
„Arhitektuur kui üks konservatiivsemaid kunstiliike ei suudaks areneda vaid tellimusi rahuldades, Eestis kureeritav sümpoosioni- ja näitusearhitektuur pakub arhitektile võimaluse analüüsida ruumikunsti tänapäeva, et leida ainuomane tuleviku ruumilugu. TAB on suurim Eestis toimuv arhitektuurisündmus, mis oma rahvusvahelisusega on ainuomaseks platvormiks ka lähiriikide arhitektuurimaailmas,” rääkis Tomiste.

TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles arhitektuurivaldkonnas tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui arhitektuurihuvilistele. Kuraatorivõistluse žürii ootab konkursile arhitektuurikeskseid, aktuaalseid, innovatiivseid ning kaasaegses arhitektuurimaailmas vastukaja tekitavaid ideid, mis on Eesti kontekstiga seotud. Projektide esitamise tähtaeg on 31. märts 2014. Võistlustingimused on kättesaadavad siin.

Esimese Tallinna arhitektuuribiennaali – TAB’11 – teemaks oli „Landscape Urbanism/ Maastikuurbanism”, mis käsitles arhitektuuri, maastikuarhitektuuri ja urbanismi seosed. Teine – TAB 2013 „Taaskasutades nõukogude ruumipärandit” – (taas)avastas ja uuris sotsialistlikke ja modernistlikke ruume ning ideid. Esimene arhitektuuribiennaal tõi näitustele ja sündmustele kokku üle 5000 külastaja, 2013. aastal teist korda toimunud biennaal aga kogus juba 6200 külastust. Tallinna linna tulevikustsenaariume uuriv visioonivõistlus Street 2020 tõi esimesel korral kokku 34 tööd 13 riigist, teise bienaali ajal laekus aga Väike-Õismäe tulevikku analüüsivale visioonivõistlusele juba üle 80 piirkonna tulevikku analüüsiva töö.