Rahvusvahelise Arhitektide Liidu (UIA) XXVI maailmakongressil 2014. aasta augustis Durbanis, Lõuna-Aafrika Vabariigis esindab Baltimaade arhitekte taaskord eestlane Mark Grimitliht. Võidu saavutas tema töö „Dots”.

Mark Grimitlihti „Dots”

Mark Grimitlihti „Dots”

„Võistlustöö “Dots” paistis silma nii oma lihtsuse kui nutikusega. Kolmel päeval toimuv ekspositsioon saab olema igal hetkel erinev ja seda tänu külastajatele, kes valgele seinale märgitud täppide abil ning neid joontega ühendades joonistavad Eesti, Läti ja Leedu nüüdisaegseid maju,” toob žürii liige Villem Tomiste välja võidutöö idee.

Žürii hindas kõrgelt ka näitusega kaasneva meene ideed. „Väike raamat, mis on täis täpilisi lehti, sobib samal ajal nii suurele kui ka väiksele. Selline kaustik võiks tulevikus jõuda iga lapse joonistuslauale, avastamaks Balti riikide kaasaegset arhitektuuri,” sõnas Tomiste.

Ideevõistlusele, mille eesmärgiks oli leida parim lahendus Eesti, Läti ja Leedu arhitektide liitude ühisekspositsioonile, laekus tähtajaks üle Baltimaade kokku 12 tööd: 7 Eestist, 4 Leedust ja 1 Lätist. Võistluse auhinnafond on 1200 eurot, millest esikoha preemia on 800 eurot.

Teise koha sai võistlustöö märksõnaga „Arch_watching”, mille autor on Ieva Butkute Leedust ning paremuselt kolmandaks tunnistati töö „ice3”, mille autor on OÜ b210 Eestist.

Žüriisse kuulusid Juris Poga ja Viktors Valgums Läti Arhitektide Liidust, Gintautas Blažiūnas ja Ruta Leitanaite Leedu Arhitektide Liidust ning Hindrek Kesler, Villem Tomiste ja Ingrid Aasoja Eesti Arhitektide Liidust.

Balti riikide ühe olulisema koostööprojekti võitis ka eelmisel korral, 2010. aastal Mark Grimitliht, kelle projekti alusel ehitati Tokios toimunud UIA kongressil Balti riikide ühisekspositsioon: kahemeetrise läbimõõduga modelleerimissavist pall „Globe” .

Kord kolme aasta tagant peetav UIA maailmakongress toimub 3.–7.augustini Durbanis, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja selle teema on „Architecture Otherwhere”.

Kõiki võistlustöid saab näha siit.