Kuni 27. novembrini toimub Tallinna Botaanikaaias selle aasta viimane temaatiline näitus, mis on pühendatud nõiataimedele.

Morinda citrifolia ehk india nonipuu, mida samuti näitusel näha saab. Foto: Forest and Kim Starr (CC BY 2.0)

Morinda citrifolia ehk india nonipuu, mida samuti näitusel näha saab. Foto: Forest and Kim Starr (CC BY 2.0)

Botaanikaaia metoodiku ja näituse ühe kuraatori Urmas Laansoo sõnul on nõiataimede näitus põnev avastusretk taimede müstilisse maailma: „Juba aegade algusest on taimi peetud elusateks ja hingestatuteks ning elupaigaks maagilistele jõududele. Taimede abil on tulevikku ennustatud, neid on kasutatud kehast lahkumiseks ja hingede maailmas liikumiseks, haiguste ja kurja silma eest kaitsmiseks, armastatu tagasitoomiseks ja võõra vara röövimiseks.”

„Taimi, kellele inimesed oluliste sündmuste puhul loota võisid, austati sügavalt, nendest kirjutati legende ja lugulaule. Mitmete vanade müütide järgi on puud ka inimsoo esivanemateks. Paljud taimed on pühendatud jumalatele ja isegi nendega võrdsustatud,” lisab Laansoo.

Näitusel „Nõiataimed” on esindatud nii meie kultuuris teada-tuntud raviomaduste ja maagiaga seotud taimed kui ka maailma eri paigust pärit eksootilised isendid. „Lisaks esivanemate poolt austatud pihlakale, kadakale, pärnale, lepale, sarapuule ning paljudele teistele taimedele on võimalik lähemalt tutvuda ka paljude eksootiliste väetaimede võlujõuga nagu näiteks harilik aaloe, india nonipuu ja hõlmikpuu,” selgitab Laansoo.

Tallinna Botaanikaaia direktori Karmen Kähri sõnul tasub näitusele tulla nii nendel, kes tahavad ise nõiataimede kohta teada saada kui ka nendel, kes soovivad koos giidiga maagiliste taimede saladusi avastada. „Plaanilistele ekskursioonidele lisaks toimub 27. novembril psühholoogiamagister Helle Kaasiku loeng Amazonase vihmametsadest pärit psühhedeelse taimetee ayahuasca rituaalse kasutamise viisidest ja tulemustest ning maailma taimede tänuriitus Errol Varese eestvedamisel.”

Näitus „Nõiataimed” on avatud botaanikaaia palmimajas iga päev kell 11–16.

Lisainfot ekskursioonide ja piletihindade kohta leiad siit.