Täna algab Tallinnas 22. novembrini kestev rahvusvaheline etenduskunste hõlmav NU Performance Festival. Selle aasta programmi teemaks on „Hääl ja midagi veel” ning festivali kuraatoriteks Margit Säde ja Egija Inzule.

Kunstnik Michele Rizzo toob NU Performance Festivalil lavale oma teose „Higher”. Foto: press

Kunstnik Michele Rizzo toob NU Performance Festivalil lavale oma teose „Higher”. Foto: press

Tänavune programm seob kokku terve loominguliste väljenduste ja avalduste polüfoonia ning on jaotatud temaatilisteks õhtuteks. See annab sõna hääle emotsionaalse, ühiskondliku ja poliitilise potentsiaali avamisele. Programmi kuulub luule, rütmi loomine, sünteetilised helid, sisse kirjutatud narratiivid ja ajaloolised kontekstid, huumor, tegevus, osalemine ja kollektiivne hääl, vaikus, ja – nagu pealkirigi vihjab – midagi veel. Nende erinevate seisukohtade kõrvutamine illustreerib seda, kuidas valdavaid narratiive, konstrueeritud soorolle ja valitsevat poliitilist retoorikat saab hääle performatiivsusega kahtluse alla seada. Väga erineva taustaga kunstnikud uurivad ja annavad uusi määratlusi tänapäeva kõneaktidele, töötavad läbi hääle- ja keelepiirid, nihutavad tähendusi ja identiteete.

Kuraatorid kommenteerivad festivali algust: „Me oleme väga tänulikud ja rõõmsad, et festival saab sellel keerulisel ajal, kui praktiliselt iga nädal on uued mängureeglid, ikkagi toimuda.” Mitmed ideed jäid koroona tõttu teostamata, kuid ometi oleme suutnud kokku panna mitmekülgse ja -häälse programmi, kus on esindatud väga erinevad autoripositsioonid nii Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja ka mujalt Euroopast. Kuraatorite ja kultuuritöötajatena leiame, et praegusel ajal on oluline mitte kohe alla anda, oluline on kultuuri elus hoida ja kohaneda ning kunstnikke toetada, paljudele artistidele on see selle aasta ainus esinemine. Ootame teid festivalile, sest vaimutoit, inspiratsioon, huumor ja uued oskused aitavad seda pikka koroonatalve seljatada.”

Festival toimub Kanuti Gildi SAALis, Sveta Baaris ja Sakala 3 hoones ning seda saadab programm IDA raadios. Programm NUPP pakub täiendavat pilguheitu, hõlmates festivali esinejate loomingu tutvustamist ja lähemalt selgitamist.

Tutvu festivali kavaga Kanuti Gildi SAALi kodulehel või Facebookis.