Neljapäeval, 12. juunil kell 21.00 kõlab Tartu Jaani kirikus esmakordselt Sven Grünbergi kontsert „Vaadates sisse”. Teose kannavad ette Vox Clamantise Grammyga pärjatud muusikud koos helilooja endaga.

Sven Grünberg. Foto: Piia Ruber

Sven Grünberg. Foto: Piia Ruber

Erinevatest teostest koosnevas kavas kohtuvad Sven Grünbergi loodud muusika, vanamuusikaansambli Vox Clamantise lauluoskused Jaan-Eik Tulve juhatamisel ning instrumentaalansambel. Kontsertkava on kindlasti oluliseks vahekokkuvõtteks kogu Sven Grünbergi mahukas heliloomingus.

Kavas on ühendatud iidsed mõttemaastikud ning juhised, samuti erinevaid ajastuid ja kultuure ühendava helikeelega Sven Grünbergi muusika. Kogu teose „Vaadates sisse” tervik sisaldab endas nii eilset kui tänast, nii erinevate kultuuride ja tsivilisatsioonide põimumist kui ka uueks tervikuks saamist. Kontsertlavastusel loodav mõtteline sild võiks anda võimaluse sisekaemuseks läbi vaimsete väärtuste. Ruumi jäetakse kuulajale nii kaasa mõtlemiseks kui ka üldise muusikalise atmosfääri nautimiseks. Olulisel kohal teoses on looduse olemuse avamine, mis Hiina filosoofial põhinedes võib olla ka mitte-inimesekeskne.

„Vaadates sisse” toimub Tartu Jaani kirikus öökontserdina, kasutades ära juunikuu hämarvalgust õhtusel ajal, kus päevast saab öö ja helist omaette esteetiline maailm. Sven Grünbergi teos „Vaadates sisse” valmis 2013. aastal ning sai suure publikumenu osaliseks 3. ja 5. juunil 2013 Tallinna Niguliste kirikus.