Tänasest linastub kinos Artis Vahur Laiapea film „Kadents ja teema”, mis räägib heliloojast Ester Mägist.

Ester Mägi

Ester Mägi

2014. aasta 24. veebruaril anti helilooja Ester Mägile Pärnu Endla teatris üle Eesti Vabariigi elutööpreemia. Nädal enne seda kuulas helilooja Tallinna Pühavaimu kirikus oma 1984. aastal kirjutatud teose „Kadents ja teema” Eesti esmaettekannet sooloviiulile. Ester Mägi ristiti selles kirikus 1922. aastal. Pikk elutöö, millesse mahub nii palju teemasid.

„Mul on tunne, et minu looming ei avane kohe. Sest ma olen niisugune introvertne, nagu eespool jutuks oli, ega avane kergesti. Võib-olla esimene mulje on lüüriline, aga see ei jää nii. Ka interpreedid on öelnud, et minu muusika sisuni ei jõua nad ei kiiresti ega kergesti,” ütleb Ester Mägi filmis oma loomingu kohta.

Film liigub mälus ja muusikas. Esimese klaveri juures läheb helilooja tagasi 1945. aastasse, mil pianistikarjääri asemel tuli käte haigestumise tõttu valida uus tee. Filmis jälgitakse ühe aasta jooksul Mägi kohtumisi muusikutega – kui tervis lubab, on Ester Mägi oma teoste proovidel ja esitustel kohal ning annab „helipruukijatele”, nagu ta interpreete nimetab, väärtuslikku nõu ja tagasisidet.

Ester Mägi olevat väikese koolitüdrukuna õpetajale öelnud, et tema tahab suurena saada Miina Härmaks. Sai aga hoopis Ester Mägiks.

Filmi režissöör, operaator ja produtsent on Vahur Laiapea, toimetajad Anne Prommik ja Vahur Laiapea, muusika loonud Tõnu Kõrvits, monteerija Urmas Sepp. Filmi pikkus 65 minutit.

Linastuste ajakava vaata Artise kodulehelt.