Täna, 2. septembril kell 15 avab Telliskivi Loomelinnaku poetänaval uksed ruumispetsiifiline näitusmüük #4JNE, mis ühendab endas moekunsti, ehtekunsti ja maalikunsti/graafikat. Pood-näituse loojateks on neli kunstnikku – LAIVI, Crystal Rabbit, Kärt Hammer ja Helina Kõrm.

Foto: press

Crystal Rabbiti looja Kristel Jänese sõnul sündis idee soovist oma looming inimestele lähemale tuua ning kuna üldiselt töötavad neliku kõik liikmed üksinda, oli sellist kuuajalist projekti teha lihtsam kambas.

Moekunstnik LAIVI sõnade kohaselt on neid nelja ühendavaks lüliks see, et kõik nad on huvitatud esteetikast ja visuaalsest eneseväljendusest. „Meil on küllaltki sarnane maitse ja stiilitaju, mistõttu koostöö sujub. Samas töötame igaüks eri valdkonnas ja eri meediumiga: loome tervikliku meeskonna, sest täiendame teineteist ja ei tunneta omavahelist konkurentsi.”

Paludes kõigil näituse loojatel oma kaaslaste loomingut lühidalt iseloomustada, ütleb Kristel: „LAIVI looming on mitmekülgne ja alati hästi läbimõeldud. Need on esemed, mis täiesti vabalt võiksid tulla kasutusjuhendiga, sest kõikide võimalike kandmisviiside peale ei pruugi kohe ise tullagi. Helina ehted on nagu Lego klotsid – sa tahad neid väikseid vigureid üksteise otsa laduda, et luua üks tervik. Kärdi looming on samal ajal väga emotsionaalne ja aus.”

„Jänes, Helina ja Laivi on kõik omamoodi leidlike lahendustega disainerid. Neil kõigil on teatud isikupärane lähenemine inimkehale ja seda ümbritsevale. Nad kõik justkui viitaks vabanemisele, voolamisele ja kergele kaosele,” arvab Kärt Hammer.

LAIVI sõnul on kõigi töödes ühel või teisel määral julgust ja toorust, mis on kombineeritud tunnetusliku elegantsusega ning Helina arvab, et teiste loomingus on mõnusalt segamini abstraktsus, enesekindlus ja mitmekihilisus.

Kes on #4JNE nelik?

Moebrändi I Λ I V I eesmärgiks on pakkuda kvaliteetset alternatiivi peavoolu massimoele ning rikastada kohalikku maastikku värskete ja omanäoliste toodete ja intrigeerivate kontseptsioonidega. Brändi autor Laivi on õppinud moedsaini erialal Eesti Kunstiakadeemias (BA 2012) ja Aalto Ülikoolis Helsingis (MA 2017). Ta on end täiendanud õppides ja praktiseerides Londonis, Kopenhaagenis ja Barcelonas. Alates 2014. aastast on ta osalenud mitmetel kaasaegse kunsti grupinäitusel ning eksponeerinud oma loomingut mitmel isikunäitusel.

Helina Kõrm (sünd. 1984) on Tallinnas elav ja töötav ehtekunstnik ja fotograaf, kelle looming keskendub erinevatele minimalistlikele, kuid väikeste viguritega lahendustele. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias fotograafiat (2008), Tallinna Ülikoolis kunstiõpetust ning täiendanud end juveliir Heddy Puusepa juures.

Crystal Rabbiti minimalistliku joonega kehakatted on mõeldud kandmiseks igapäeva riietuse osana, udustamaks piire keha katmise ja näitamise vahel. Brändi asutaja Kristel Jänes on omandanud rätsepa eriala Tallinna Tööstushariduskeskuses (2011) ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemias disainiteaduskonnas.

Kärt Hammer (1988) on õppinud Tallinna Ülikoolis filosoofiat (BA 2011) ja kultuuriteooriat (MA 2014) ning tegelenud oma õpingutel kunstiteose tõlgendamise võimalikkuse ning võimatuse paradoksiga. Oma loomingus keskendub ta puhtesteetilisele ning intuitiivsele abstraktsusele, vältides liigset tekstuaalsust. Alates 2006. aastast on ta osalenud erinevatel grupinäitustel ning teinud isikunäitusi. Lisaks maalikunstile tegeleb ka kostüümikunsti ja moestilistikaga. Sealhulgas on ta koostööd teinud NO99 teatriga etendusele „NO36 Unistajad” (2017) ning Kanuti Gildi Saaliga etendusele „All that goes right” .

#4JNE pop-up pood jääb avatuks 30. septembrini.