Müürileht haaras sabast ja sarvedest neljal tudengiteatril, mis on Eesti harrastusteatrite hulgas tugevalt kanda, nime ja mainet kinnitanud. Eks on nii mõnigi kord juhtunud, et harrastajad suudavad mõnele professionaalilegi silmad ette teha. Trupid räägivad, kes nad on ja mida teevad. Ehk leiab ka mõni Müürilehe lugeja endale siit uue huvitava trupi, mille tegemisi jälgima asuda või millega liituda.

Foto: Mikk Pärast

Foto: Mikk Pärast

Improgrupp Jaa! sai alguse ühel 2009. aasta sügisõhtul mõttest ja vajadusest hakata avastama omal käel Eestis seni veel vähetuntud teatriliiki improteatrit. Osad Improgrupp Jaa! esimese koosseisu liikmed olid käinud siin töötubasid korraldanud soome impromeistrite koolitustel ja saadud õppetundidest see idee vaikselt idanema hakkaski. Improteater on selles mõttes üsna omapärane kunstiliik, et sellega tegelemine avaldab osalistele endile kohest positiivset ja ligitõmbavat mõju. See ei tähenda, et improtamist ei peaks harjutama nagu iga teist publiku ees ettekantavat esitlust, aga improteatri endaga kaasas käiv filosoofia on lihtsalt nii elujaatav, et impro harjutamine on lihtsalt sõna otseses mõttes puhas rõõm. Ja eks see ole ka põhjuseks, miks meie tegevus aina kasvanud ja laienenud on. Meie Tallinna grupi kõrvale on tekkinud ka väga aktiivselt tegutsev grupp Tartus ja improstuudio Tallinnas, mis pakub kõigile soovijatele võimalust improga tegeleda, kohustuseta seda hiljem laval esitada. (Selgituseks siis, et Improgrupp Jaa! üheks eesmärgiks on ka improtehnika abil loodud etenduste andmine ja selle teatriliigi populariseerimine. Improstuudio toimub veidi vabamas vormis ning selle eesmärgiks on pigem anda kõigile soovijatele võimalus lihtsalt lõbusalt aega veeta ja ennast improteatri tehnika abil arendada. Aga juhtub ka, et stuudio liikmed saavad hamba nii verele, et tulevad esinemisgruppi üle.) Improteatri võlu ja valu seisneb selles, et imprometoodika sunnib kõiki trupis olijaid laval toimuvasse võrdselt panustama. Kuna loo kulg ei ole ette määratud, siis võib iga näitleja oma järgmise pakkumisega seda muuta ja seetõttu peavad kõik lavalolijad olema väga tähelepanelikud. Seega on impros tugeval kohal nii koosloomise sünergia kui ka pidevalt kaasamõtlemise vastutus. Aktiivne kaasalöömine laval mõjutab aga ka kindlasti impronäitlejate proovivälist ellusuhtumist ning seega võib öelda, et improviseerimisest saabki väga kergelt ka elustiil. Kõik Improgrupp Jaa! liikmed pole küll enam tudengid, aga kuna improtamise juures on väga oluline olla avatud silmaringi ja ellusuhtumisega, siis võib vabalt öelda, et me kõik oleme vaimult väga nooruslikud. Oma lühikese tegutsemisaja jooksul oleme käinud esinemas nii erinevates paikades üle Eesti kui ka mitmel korral meile lähimas improvabariigis Soomes, kus tegutseb kuulujuttude põhjal vähemalt 200 truppi. Loodame tulevikus kindlasti veel rohkem ise reisida ning ehk põnevamaid välismaised improtruppe ka siia esinema kutsuda. Ikka selleks, et ka meie endi impromaastik siin Eestis mitmekülgsemaks muutuks.

Ankeet:

Asutati: 2009. aastal
Asutajad: Piret Soosaar ja Rahel Otsa
Ruumid: Tallinna Toomklubi
Proovisaalis: praegu väljatöötamisel üks uus formaat, mida nähti eelmisel aastal Soomes toimunud rahvusvahelisel improfestivalil; plaan sellega välja tulla Viljandis veebruarikuus toimuvatel Tudengite Teatripäevadel
Hetkel lavastamas: ühislooming
Internetis: www.jaa.ee, Facebook