Täna, 26. mail kell 18:30 toimub Ülase12-s vestlusring Ungari poliitilise aktivisti Daniel Mayer ja kultuuritöötaja Katalin Erdődiga.

Protest Kesk-Euroopa Ülikooli kinnipaneku vastu Budapestis. Foto: Berecz Valter

Protest Kesk-Euroopa Ülikooli kinnipaneku vastu Budapestis. Foto: Berecz Valter

Orbáni valitsuse rünnak Kesk-Euroopa ülikooli (CEU) vastu on toonud viimastel nädalates kümned tuhanded inimesed Budapesti tänavatele ning protestid jätkuvad. Kui rahvusvaheline peavoolumeedia – sealhulgas Eesti oma – raamistab meeleavaldusi kui üksikjuhtumeid, on oluline meeles pidada, et kaalul on rohkem kui akadeemiline vabadus ning CEU kaitsmine on osa Ungari vastupanuliikumiste laiast ringist.

Tänaõhtune arutelu Daniel Mayer ja Katalin Erdődiga kaardistab ja analüüsib praegust olukorda Ungaris liikumispoliitikate vaatepunktist. Vestlus lähtub tugevasti hetkeolukorra pakilisusest, kui Orbáni režiim püüab oma kriitikuid vaigistada, kuid vaadeldakse ka Ungari poliitilisi arenguid viimase seitsme aasta jooksul. Keskendutakse mitmele vasakpoolsele poliitilisele mobilisatsioonile ja liikumisele, arutatakse nende organiseerumisvormide, strateegiate, väljakutsete ja võimaluste üle.

Kuidas on Ungari poliitiline opositsioon struktureeritud ning mil moel on see killustunud? Kuidas suhestuvad rohujuuretasandi vastupanuliikumised parteipoliitikaga ning milliste ideoloogiate ja dünaamikate põhjal nad toimivad? Kuidas Ungari vasakpoolsete kogemused suhestuvad meie kogemustega liikumispoliitikaga Eestis ja Ida-Euroopas ning mida võime üksteiselt õppida?

Daniel Mayer on Budapestis Auróra kogukonnakeskuse liige ning seotud grupeeringuga Oktatási Szabadságot (Vabadus haridusele), mis korraldas kolm suuremat meeleavaldust CEU kaitseks.

Katalin Erdődi on sõltumatu kuraator ja kultuuritöötaja Budapestis ja Viinis. Ta on seotud erinevate iseorganiseeritud poliitiliste rühmitustega, mis tegelevad prekaarsuse, töö ja migratsiooni teemadega, näiteks Precarity Office Viinis ja Network for Art x Politics x Solidarity Budapestis.

Vestlusõhtu toimub inglise keeles ning pärast ametlikku osa jätkub arutelu vabas vormis.

Ürituse leiad Facebookis siit.