Saage tuttavaks avangardse räpi saadiku ja eelmisel aastal oma debüütplaadi „SanDisk” ilmutanud San Haniga.

San Hani. Foto: erakogu

San Hani. Foto: erakogu

Räägi lühidalt, kes on San Hani?

San Hani (Sun Honey) on räppar ja kunstiline isiksus, kes loob helidega maailma ning painutab olemasolevat reaalsust läbi tekstilise prisma ja visuaalsete objektide. Saadaks emale ka tervituse!

Millal otsustasid, et vot nüüd hakkan muusikat tegema? Kes sulle selles vallas eeskujuks oli?

Teadlikult ei mäleta, sest muusikategemist alustasin päris ammu. Laulsin väiksena poistekooris, lindistasin lasteaias kassettidele raadiosaateid ja kartsin Õismäe breikareid. Minu lapsepõlve kõige olulisem artist oli Gorillaz, kes oli oma ajas väga uudne ja mastaapne. Mingil perioodil olin väga mõjutatud psühhedeelsest muusikast. Eraldi tooks välja sellise varajase elektroonilise psych-grupi nagu Silver Apples. 11- või 12-aastaselt hakkasin teadlikult räppi kuulama, esile tooks Gang Starri, Clipse’i, Kanye, Atlanta ja lõunaranniku räpi. Räppimiseni jõudsin, kui olin umbes 12 – siis sai esimesed lüürikad kirjutatud, Las Ketchupi polühelinat sämplina kasutatud, algeline biit loodud ja lugu lindistatud. Muusikaga on mul olnud väga vahelduv suhe, nüüd paari aasta eest tulin selle juurde tõsisemalt tagasi.

Kuidas kirjeldaksid oma muusikat kellelegi, kes seda kunagi kuulnud pole?

───────▄▄────────▄█▄────────▄▄───────
───────█░█───────█░█───────█░█───────
──▄▄────█░█──────█░█──────█░█────▄▄──
──█░█────█░█─────█░█─────█░█────█░█──
───█░█────█░█──███████──█░█────█░█───
────█░█────█████░░░░░█████────█░█────
─────█░█──██░░░░░░░░░░░░░██──█░█─────
──────█░██░░░░░░░░░░░░░░░░░██░█──────
───────███████████████████████───────
─▄▄▄▄▄▄███████████░███████████▄▄▄▄▄▄─
█░░░░░░█░████████░░░████████░█░░░░░░█
─▀▀▀▀▀▀█░░░████░░░░░░░████░░░█▀▀▀▀▀▀─
───────█░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█───────
───────██░░░░█░░░░░░░░░█░░░░░█───────
──────█░██░░░░█░░░░░░░█░░░░░█░█──────
─────█░█──█░░░░███████░░░░██─█░█─────
────█░█────██░░░░░░░░░░░██────█░█────
───█░█─────█░███████████░█─────█░█───
──█░█─────█░█────█░█────█░█─────█░█──
──▀▀─────█░█─────█░█─────█░█─────▀▀──
────────█░█──────█░█──────█░█────────
───────█░█───────█░█───────█░█───────
───────▀▀────────▀█▀────────▀▀───────

Su loomingut inspireerivad väidetavalt „Ida-Euroopa suburbia rahulolu (-olematus) ja tumedad paigad”. Ida-Euroopa on praegu üldse üks popp koht. Mis sind isiklikult selle teema puhul köidab või just südant valutama paneb?

See on päritolu ja kuuluvuse küsimus. Eks Ida-Euroopa-teema ole paiguti olnud popp ja samas mitte. Mind huvitab uue keele loomine selle kõige ümber, mis meid siin seob. Minu eluaja jooksul on siin toimunud nii palju sünteese ja muutusi, lisaks tunnen, et paljud meeleseisundid ja -väljendused ei kattu enam selle ajaga, kus me tegelikult oleme. Suburbia’d puudutavad mind päris otseselt, sest minu enda lapsepõlv on seotud üsna tihedalt Tabasalu ja selle kandiga – sinna on kokku segatud mingi ajastu hõng, esteetika ja teatud šnitt Ameerikast, pluss täiesti arulage X-faktor, mis mind paelub. 90ndad on üleüldse erilistes värvides meeles, eks see ole ka lapsepõlveteema. Lollidekülas saab suvel siiamaani 10 euro eest tunnis tennist mängimas käia. Tallinn on huvitav ajastute kollaps ja eks siin ole tegelikult tohutult potentsiaali ja häid inimesi, ainult et praegu on näha väga palju kultuurilist ja mõttelaadide kapseldumist, mis pole sugugi hea. Eks minu lüürikas ole ka irooniat, see on nagu Tallinnas Ferrariga sõitmine, veits imelik… Mersu siis pigem.

Kannad oma loominguga edasi seda praegu mõningates ringkondades üsnagi populaarset avangardse räpi liikumist. Miks just see intelligentse lüürika, 90ndate ja europopi kombo esteetika? Kuidas sa selle stiilini jõudsid?

Sophisticated on ajatu ja ma pean enda muusikat ikkagi liikuvaks. Alustasin cloud rap’i vaimsusel ja lainel ning seda on tunda minu helikeeles – suures osas „SanDiski” materjalidest. Kui ma ise ütleks sõna, siis see oleks „lahe atmosfäär”. Kombinatsioonid tulenevad sellest, et me tarbime pildilist infot rohkem kui kirjutatut. See infoküllus ja materjalivabadus taastoodab end kogu aeg ja me ei jää selles ilusas segaduses puutumatuks. San Hani on alles teel.

Tallinn Music Weekile võtsid sa esinemiseks kampa mõned sõbrad, kellega astusite üles ühisnimetaja San Kry all. Kuidas see kooslus sündis ja kas see on ühekordne projekt või jätkate ka edaspidi koostööd?

Kõik on tänapäeval räpparid ja ma mõistsin, et minul ja minu lähedastel on potentsiaali ja mõtlemist kanda edasi meie tundlikkust ja (elu-)stiili. Tundsime et räppmuusika siin Eestis on igav ja dogmaatiline ja vaba liikumist ning õhku on nii vähe. San Kry on sõpruskond, mis seob ilusat souli ja tunnet ning ma üritan välja tuua kõigi San Kry liikmete huvitavamaid tahke. Kindlasti on plaan kunagi ka midagi ühisnime alt avaldada. San Krys on veel peale minu San Pan, San Chadis, San Shain ja San Kari.

Mida toob tulevik?

Praegu on köögiperiood ja töötan uue projekti kallal, millest on veel vara rääkida. Lisaks on sahtlis üks projekt soome räppari PurppuraSusiga, nagu ka mitu muud asja. Et mis toimub siin? Tulevik võiks tuua uusi häid sõpru, ideid, materiaalset, vaimset kirgastumist ja päikest nii mulle kui ka teile.

Kuula lisaks San Hani SoundCloudist.