Rahvusvahelist tunnustust leidnud DnB produtsent Thing on Tartu mees, kelle peamine soovitus noortele muusikutele on lihtne nagu ABC, ent praktikas teostatav vaid tugevatele: lihtsalt ajada oma asja.

Thing

Thing

Kes on Thing?

Olen Kristjan Jõgeva Tartust. Muusikaga tegelenud 5-6 aastat, kuid aktiivsemalt viimased paar.

Viimati küstilesin sind 2012. aasta veebruaris. Siis olid värskelt püsti pannud plaadifirma Dubthing. Kuidas plaadifirmal läinud on?

Hästi, üha paremini. Saimegi just 2-aastaseks siin. Pea iga kuu tuleb miskit uut välja. Vastukaja on ka väga hea, peaaegu igast maailma nurgast.

Sinu üsna eriline DnB sound ei ole jäänud märkamata ka suurte plaadifirmade poolt. Mis tunne oli, kui esimest korda võeti ühendust plaadifirma Blu Mar Ten poolt? Ja kuidas see üldse toimus?

Blu Mar Ten Musicu reliis aitas nii palju kaasa, et rohkem inimesi märkas mind, kõikjalt tulid kiidusõnad ja inimesed huvitusid rohkem minu muusikast. Ma majandan ka ise plaadifirmaga, aga reaalselt vinüüli kujul pole veel midagi välja andnud, kuna see on suhteliselt kulukas.

Muusikat saatsin ma Blu Mar Teni läbi Aim Messengeri, mis on levinud muusikutevaheliseks muusika jagamiseks. Mingi hetk võeti sealt ühendust ja uuriti, kas need lood on unsigned, mispeale ütlesin jaa ning oligi kõik sellega, olin väga õnnelik!

Mis oleks see unelmate label, mille alt tahaksid, et su muusika kunagi ilmuks?

(Mõtleb) Viimasel ajal tundub, et unelmate label’iks on veel jäänud Dbridge’i Exit. Antud plaadifirma meeldib mulle sellepärast, et seal on iga reliis erineva sound’iga ning alatasa antakse välja midagi uut ja põnevat. See mulle just meeldibki, et ei olda kinni stampides nagu kahjuks tänapäeval väga paljud kuulsad plaadifirmad teevad. Ma ei teagi, mis sound’i ma taga ajan: ilmselt midagi põnevat ja värsket.

Tänapäeval on elektroonilise muusika artist tihtipeale sunnitud hakkama lisaks ka DJ-ks, et rohkem esinemisi saada. Kuidas sul sellega lood on?

Jah, tõsi ta on. Hetkel saan ma hakkama, kuna muusika on veel suures osas hobi; käin iga päev tööl. Aga pean tunnistama, et superlahe oleks ainult muusikaga tegeleda. Mulle meeldib vahepeal DJ olla, aga kõige rohkem meeldib mulle kodus uusi track’e ehitada.

Tunnustatud DnB artistid on viimasel ajal järjest rohkem hakanud produtseerima muusikat ka teistes stiilides. Kas Thing teeb ka sahtlisse muusikat, mis erineb sinu tavalisest sound’ist?

Jah, eks ma ikka teen miskit muud ka. Folding Space on mu alias, mis teeb techno’t.

Milline näeb välja su loomeprotsess?

Loomeprotsess on suhteliselt lihtne: panen arvuti käima, klapid pähe, avan programmi (Ableton Live) ja hakkan enda sämplites sorama ja kui midagi huvitavat leian, teen sinna rütmi alla ja lisan bassiliini jne. Tavaliselt on mul pooleli ligi 20 erinevat projekti: kui ühega vedama ei saa, salvestan olemasoleva progressi ja asun teise pooliku kallale. Ei tasu kauaks ühe loo juurde seisma jääda, see on lihtsalt ajaraiskamine.

Kõlaliselt vaatan asja tavakuulaja poole pealt, sest keskmine inimene niikuinii ei saa nii täpselt aru, kui puhas see heli on – et näed, seal 1.32 kohas on väikene error. Viimane vinüülireliis, mis just ilmus Doc Scotti label’i alt, oli sobiv näide, kuna Doc Scott ise on kordi öelnud, et tehke muusikat nagu inimesed, mitte robotid.

Muusikat tuleb pidevalt uksest ja aknast. Küll tasuta, küll raha eest, ent oluliseks võtmesõnaks on alati „marketing”. Kas sul on uutele artistidele mõni hea näpunäide, kuidas rohkem fänne saada?

Põhiline on ajada oma asja. Ega mingit muud soovitust vist polegi: alguses peaks/võiks igasugu foorumites enda asju sheerida. Vähemalt mina alustasin nii ja saatsin ka paljudele välismaa DJ-dele enda muusikat, sebisin nende AIM-aadressid välja. Enesekriitikat peaks ka olema, aga kui väga pedantne olla, ei pruugi kuhugi jõuda.

Kuna tegemist just Tallinn Music Weekiga, siis milline on sinu lemmikkoht Tallinnas?

Ehhee, ma Tartu poiss ei oska nii kohe midagi öelda…ütleme siis, et Hetk.

Thing astub TMW-l üles täna, 29.03 algusega kell 17.00 plaadipoe Biit linnalaval ja samal päeval kell 02.30 ka Lejal Globe’i & Footrapi bassimuusika showcase’il Hetkes.