Sarnaselt möödunud aastale uurisime ka tänavu Tallinna ja Tartu olulisematelt tõmbekohtadelt, kuhu liigutakse programmiga uuel hooajal, mida täpsemalt pakutakse ja mida peetakse oma suurimateks publikumagnetiteks.

Von Krahl. Foto: Laura Meinart

Von Krahl. Foto: Laura Meinart

Tallinn

Arvestades asjaoluga, et möödunud hooaja sügis möödus Von Krahli leinamise tähe all, siis on õige alustada just neist. Uuenduskuuri läbinud Von Krahli programmijuhi Mark Stukise sõnul on uuel hooajal fookus eelkõige kvaliteedil ja plaanis on pakkuda enamat kui lihtsalt tavalisi 3-euroseid DJ-pidusid. Augustikuus käivitus Von Krahlis pidudeseeria AUX, mille raames tuuakse iga kuu lavale vähemalt üks elektroonilise muusika produtsent/DJ. Peale selle jõuavad majja üle linna peod TIKS, MÜRK ja Tallinn Express. Von Krahli tugevuseks alanud hooajal peab Stukis seda, et järgnevate kuude jooksul võib klubis kuulata ja näha selliseid artiste nagu Leon Vynehall, Ivan Smagghe, Benji B ja Lapalux.

Telliskivi Loomelinnakus liigutakse sisujuhi Raimo Matvere sõnul suurema mitmekesisuse suunas ning sügisel ja talvel on eriti olulisel kohal teater. Vaba Lava avab oma hooaja intrigeeriva lavastusega „alastusest enam”, kus laval on alasti näitlejad. Oma juubelit tähistab Sõltumatu Tantsu Lava, kes korraldab sel puhul eriprogrammi DekaTants ja samuti alustab residentuur „Premiere”, mis pakub noortele koreograafidele professionaalset platvormi enda kunstnikuvisiooni tutvustamiseks esimese tantsulavastuse abil. 23. septembril toimub Mustas Saalis ülemaailmse teadusteatrite konkursi Science Show International Cup 2015 eelvoor. Cabaret Rhizome jätkab oma interaktiivse lavastusega „Otsuse anatoomia” ja 25. septembril esietendub nende „Toitsi ja Magma Show”. 1.–3. oktoobrini toimub Vabal Laval ka kolmas rahvusvaheline improteatrite festival Tilt.

Argentiina grafitikunstniku Martin Roni suvel valminud seinamaaling Telliskivi Loomelinnakus. Foto: Raimo Matvere

Argentiina grafitikunstniku Martin Roni suvel valminud seinamaaling Telliskivi Loomelinnakus. Foto: Raimo Matvere

Sügise algus saab Telliskivi Loomelinnakus olema näitusterohke: 2.–4. oktoobrini toimub Rohelises Saalis traditsiooniliselt Fotokunstimess ning 11. oktoobril avatakse Punases Saalis Ivo Lille klaasikunstinäitus „Libavetel” koostöös fotograaf Ülo Josingu ja kujundaja Maret Kukkuriga. „See saab olema ilmselt kõige suurejoonelisem näituseprojekt, mis Loomelinnakus siiani tehtud,” lisab Matvere. Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliitprogrammina avatakse oktoobris sealsamas Läti kuraatorite veetav arhitektuurinäitus „9 Conditions of Riga”.

Juba eeloleval pühapäeval, 20. septembril toimub Telliskivi tänaval ja loomelinnaku õuel Tallinna Autovaba Päev, kus leiavad aset ühistranspordiga orienteerumise võistlus ning aktiivne meelelahutus- ja keskkonnaprogramm. Jõuluperioodil on oodata erisündmusi Telliskivi Poetänaval ja veebruaris on taas tulemas Telliskivi Tantsupidu, kus igaühel on võimalik tulla ja õppida uusi tantsustiile, ennekõike social dancing tüüpi tantse. Märtsi olulisemaks sündmuseks on Tallinn Music Week, kuhu Loomelinnaku kontserdikohad on alati aktiivselt kaasatud. Aprillis ootavad meid käsitöökohvi festival, Telliskivi Loomelinnaku sünnipäevanädala sündmused ning Jazzkaar 2016.

„Usun, et meie üheks tugevuseks ongi mitmekesisus. Meie juures saab nautida nii kaasaegset kultuuri kui ka meelelahutust koos maitseelamustega. Inimene, kes tuleb loomelinnakusse, ei saabugi siia tihtipeale kindla plaaniga, vaid see vormub linnakus ringi jalutamise ja ajaveetmise käigus,” räägib Matvere.

Telliskivi Loomelinnakus gluteenivaba menüüd pakkuv Kivi Paber Käärid alustas oma programmiga möödunud aasta detsembris ja katsetas koha omaniku Tanel Tatteri sõnul läbi terve hulga erinevaid üritusi. „Oleme endale leidnud promootorid, kellega tahame nüüd kenasti edasi minna. Meie majas saab olema palju elavat muusikat, tõmbame spektri see aasta veel rohkem laiali.” Hooaega alustatakse Miljardite live’ga. Uueks sarjaks on KPK Sessions, kus käivad külas lugupeetud muusikud, kuid hoopis ootamatutes kooslustes. Koostöös muusikamanager Toomas Olljumiga jõuavad KPK lavalaudadele www.311.ee kontserdid, millele annab avapaugu Andres Kõpperi sooloprojekt NOËP. Sarjadest on esindatud veel näiteks Booz’ and Justice, GüütteÖö, Pühamüristus ja Öötöö. Tatter peab KPK plussideks head asukohta, ruumi eripära ja mõnusat meeskonda.

Kivi Paber Käärid. Foto: Kivi Paber Käärid

Kivi Paber Käärid. Foto: Kivi Paber Käärid

Protesti programmijuht Mihkel Oksmann tõdeb, et uus hooaeg toob neile kindlasti piiranguid, kuna alates oktoobrist kolitakse üritustega tagasi siseruumidesse. Kui suvine programm keskendus pigem nädalasisestele üritustele, siis sügisel on rohkem fookuses reedesed ja laupäevased tantsupeod, kuna sees on ruumi vähem kui aias ning üritusi, nagu pinksiturniire ja kontserte pole võimalik nii suures formaadis korraldada. Kolmapäevaste pinksiturniiridega jätkatakse siiski kuni septembri lõpuni, või vähemalt seni, kuni ilma jätkub. Üheks kindlaks nädalasiseseks ürituseks jääb Comedy Estonia, mis on Oksmanni sõnul kujunenud nende üheks menukamaks ürituseks. Peale selle jätkatakse legendaarsete, Protesti-defineerivate peoseeriatega nagu Goose is Loose ja GüütteÖö. GüütteÖö tähistab 9. oktoobril ka oma 7. sünnipäeva, mille kõrval täidavad oktoobrikuu nädalalõppe ka sellised üritused nagu Дима live, Nasty Priest Strikes Again ja Still Out. „Sügisese programmi kokkupanekul olen lähtunud sellest, et meile olulisemad skeened ja promootorid oleksid esindatud ning et meie praegused ja tulevased püsikliendid end alati koduselt tunneksid,” võtab Oksmann kogu asja kokku.

Protest. Foto: Taavi Muide

Protest. Foto: Taavi Muide

Sinilinnu programmijuhi Kersten Kõrge sõnul ehitub Sinilinnu uus hooaeg pigem majja püsima jäänud residentide ümber. „Sündmustevaene suvi ja apaatsevõitu eesti bändiskeene on jätnud sügisesse palju lahtisi otsi, võrreldes eelmise aasta sama perioodi tihedusega, kus keegi iga neljapäev Sinilinnus oma uut singlit, plaati või videot presenteeris,” räägib Kõrge. Ta lisab, et üllatuslikult on selle asemel Sinilinnu vastu hakanud huvi tundma hoopis muu žanri üritused.

Sinilind. Foto: Marko Pütsep

Sinilind. Foto: Marko Pütsep

Vanade residentide Tjuun In’i, Yo!Hoovi ja TIKSu kõrval on kohad sisse võtnud muidu rändavate üritustena tuntud Mutant Disco ja Haigla Pidu. Kontsertüritustest toob Kõrge esile esiteks aastaid Austraalias resideerunud Eesti ulgumuusiku Olev Muska, kes täna, 18. septembril koos Eliidiga lava jagama hakkab ja teiseks kolmandal albumiturneel viibiva USA post-punk sensatsiooni The Soft Mooni, keda võib Sinilinnus näha juba tuleval neljapäeval, 24. septembril. Septembrikuu kavale tõmbab joone alla aga Noortebänd 2015.

Kõrge tõdeb, et nädalavahetuse ööklubiürituste kõrval on üllatuslikult tihedaks kujunenud nädalasisene programm – iganädalane muusikaviktoriin jätkab samal aurul oma 5. hooaega ja harvemini toimuv Ajumurd ei lase end samuti kaua oodata. „Äärmiselt positiivseks uueks residendiks pean isiklikult Comedy Estonia väliskülaliste show‘sid, mis on kinosaali kui loodud. Eks seda on näidanud kõik erinevad teatri- ja stand-up-projektid, mis me majast läbi on käinud”, märgib Kõrge. Tema sõnul on ka sel sügisel plaanis erinevad teatriprojektid ja Kinoteatri lavastuse „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine” esimesed seansidki on juba välja müüdud.

Kõrge arvab, et Sinilinnu tugevus seisneb kindlasti tolle versatiilsuses, sest võimalik on korraldada kardinaalselt erinevat tüüpi üritusi. „Sissepääse, lava jne on võimalik üsna lihtsalt ümber mängida, ürituse tegu ja nägu on täiesti korraldaja enda kujutlusvõime taga kinni,” selgitab ta.

Musta Puudli programmijuhi Liisi Ree sõnul kohviku kultuuriprogrammis suuri muutusi uuel hooajal ei tule. „Võib-olla muutub kava muusikalises mõttes veidi mitmekesisemaks, lisanduvad mõned uued peod ja peosarjad täiesti uute tegijatega. Enim plaanime rõhku panna heale muusikalisele elamusele ja toredatele inimestele, nii peokorraldajatele kui külastajatele,” täpsustab Ree. Sügishooajal on uutest tulijatest teiste seas kavas näiteks Gram of Fun, Saturday Night Soul, Vibratsioon, Hallo ja Öömaja. Sarnaselt möödunud hooaegadele on kavas peosarjad Must Mesi, TIKS, Mojo, Kalamari Unioon ning Drummie & Orav. Peale selle jätkab ka igakuine neljapäevane Amatöör-DJ õhtu, mis Ree sõnul kontseptsioonilt veidi muutub. „Lisame esinejatele õhtusse ka väikese adrenaliinimomendi, mis päädib maikuus osalejate finaalpeoga.” Musta Puudli tugevuseks peab Ree seda, et seal on välja kujunenud oma nišš, mida on muusikaliselt raske määratleda, kuid lihtne kogeda.

Must Puudel. Foto: Diana Laur

Must Puudel. Foto: Diana Laur

Vahepealse aasta jooksul oma ruume vahetanud kultuuriklubi Kelm seab programmijuhi Uku Talmari sõnul alanud hooajal eesmärgiks mitmekülgsuse säilitamise ja ruumi elavana hoidmise. „Septembrist alates toimub meie ruumides iga päev midagi. Pinksiturniiridest, viktoriinidest, luule- ja filmiõhtutest stand-up õhtute, vabalavade, pidude ja kontsertideni välja. Elavale muusikale katsume samuti senisest veel rohkem rõhku panna,” annab ta kiire ülevaate sellest, mis toimuma hakkab.

Kultuuriklubi Kelm. Foto: Gregor Jürna

Kultuuriklubi Kelm. Foto: Gregor Jürna

Talmar toob populaarsematest üritustest esile teisipäevased viktoriinid ja kolmapäevased filmiõhtud. Viktoriinide menukuse põhjusena näeb ta seda, et need on kvaliteetselt koostatud ja mitmekülgse formaadiga, hõlmates muu seas nii filmi, muusikat, kirjandust kui ka popkultuuri. Harvematest ja ühekordsetest sündmustest toimub 24. septembril Kelmis näiteks luuleõhtu ning 26. septembril saabub külla Austraalia funk-bänd The Natural Culture koos Eesti oma Angusega.

Kelmi tugevusteks uuel hooajal peab Talmar tihedat ja mitmekülgset programmi ning avatud suhtumist nii programmi koostamisel kui ka kõiges muus.

Pööningu programmijuhi Tanel Ausi sõnul on äsja alanud hooajal fookus intelligentsel programmil. „Intelligentseks programmiks nimetame üritusi, mis algavad seitsme või kaheksa paiku ja pakuvad külastajatele põnevat ajaviidet mõnusa õlle ja siidri kõrvale. Näiteks eelmisel aastal alguse saanud ja ülipopulaarseks kujunenud Pööningu Quiz Night jätkab uuel hooajal ja seda veel vägevama hooga,” täpsustab ta.

Aus lubab laia ürituste spektrit; tulemas on traditsioonilised suured peod – Pööningu sünnipäev ja kevadel hooaja lõpupidu, mis mõlemad toovad lavale nimekad artistid, ning igakuised Comedy Estonia, Pööning Open Mic, Quiz Night, Karaokeõhtud ja lauamängude õhtud.

Pööningu tugevuseks on Ausi meelest verdtarretavalt julge asukohavalik – Mustamägi: „Ka Mustamäel on palju kultuurijanust rahvast ning nagu oleme näinud, troll nr. 3 toob truult ja järjepidevalt siia ka kesklinnarahvast.”

Pööning. Foto: Raido Liiksmann

Pööning. Foto: Raido Liiksmann

Tartu

Genialistide klubi programmijuht Ahto Külvet räägib, et kuna Genialistide klubi näol on tegemist multikultuurimajaga, on nende eesmärgiks hoida kirevat programmi. Sel poolaastal on kavas mitmeid kontserte ja plaadiesitlusi ning majas alustab tegevust teater Must Kast. Esile tõstab Külvet Ewert and The Two Dragonsi kontserdi, Trad.Attack!’i ja Argo Valsi plaadiesitlused ning eelmiselgi aastal Genialistide klubis esinenud stoner rock’i viljeleva Get Your Guni koos Tartu oma Smõukiga. Samuti on uuel hooajal Genialistide klubi lavalaudadele oodata ka selliseid tegijaid nagu Svjata Vatra, DND, Kosmikud ja Metro Luminal.

Alanud hooajal on Külveti sõnul olulisel kohal maailma muutmise teema – sügisel toimuvad kolmel kolmapäeval pagulasteemalised debatid ja septembris näeb Ukraina sõja teemalist dokumentaalfilmi, mille linastusel on kohal ka filmi režissöör.

Genialistide klubi tugevuseks uuel hooajal peab Külvet mitmekülgset programmi ja uut helitehnikat. „Kõik majalised: Generaadio, Müürileht, Must Kast, Möku ja Kultuurikvartali naabrid – Tartu Uus Teater, Elektriteater ja Uus Õu annavad oma panuse, et see koht oleks just selline siiruviiruline ja muutuks järjest huvitavamaks ja paremaks,” kinnitab ta.

Avo Raup ja tema muusikaline loeng Frank Zappast Genialistide klubis. Foto: Ahto Külvet

Avo Raup ja tema muusikaline loeng Frank Zappast Genialistide klubis. Foto: Ahto Külvet

Arhiiv jagab end uuel hooajal programmijuhi Kaarel Arbi sõnul üsna võrdselt kirjanduse ja muusika vahel, mida täiendavad TÜ tudengkonna vestlusringid ja loenguõhtud ning temaatilised mälumängud. Arb lubab, et senisest enam panustatakse ka sellesse, et Arhiivi seintel oleks alati mõni põnev ja värske näitus. Nädalavahetuste õhtud on pühendatud alternatiivse tantsumuusika eri tahkudele, neljapäevadel toimuvad erinevate ajastute muusikat tutvustavad kuulamis- ja tantsuõhtud.

Uuel hooajal on peoõhtute nimistus Rütmika, Indiroonika, Kivi Paber Käärid, Karlova Raadio ning jätkub ka garaažirokipidu Garaaž. Kord kuus jätkub Arhiivis luulekonkurss TarSlämm ja novembris on Arhiiv koduklubiks ka Poetry Slami Euroopa Meistrivõistlustele. Täiesti uudse sündmusena alustatakse jutuvestmise ehk storytelling-õhtutega ning uuest hooajast alates on Arhiiv kirjandus- ja filmiviktoriinide kõrval koduks ka varem rokiklubis Krooks toimunud Rocktoriinile.

Arbi meelest on Arhiivil uuel hooajal üks mitmekülgsemaid kultuuriprogramme Tartus ning peab nende eripäraks ja tugevuseks muusikaprogrammi kõrval ning ümber lahti hargnevaid kirjandussündmuseid ja loengusarju.

Arhiiv. Foto: Villem Varik

Arhiiv. Foto: Villem Varik

Naiivi hõumi Kusti. Foto: Kristjan Kask

Naiivi hõumi Kusti. Foto: Kristjan Kask

Shootersi vahetus läheduses asuv Naiiv jätkab omaniku Kristjan Kase sõnul üritustega, mis on senini olnud mõnusad ja põnevad, kuid lubab, et lisatakse ka omajagu uut. Teisipäeviti jätkuvad mälumängud, mis on Kase meelest muutunud veel lõbusamaks kui varem, ning neljapäeviti toimub jätkuvalt Tartu muusikaviktoriin, mis alustas sel sügisel oma 5. hooaega.

Veel sel sügisel lükatakse käima open mic night üritusteseeria. „Tegelikult on see mõte olnud pikemat aega, aga põhjus, miks Naiiv seda varem korraldama pole hakanud, on olnud kartus selle ees, et open mic night’id on tihti natuke “halvad”. Tähendab, et open mic night’ile satub tõepoolest erineva tasemega muusikud, luuletajaid, koomikuid ja teisi, mis on ka paratamatus. Aga siis hakkasime mõtlema: mis siis? Miks ei võiks mõned etteasted olla halvad? Halba on ilmselt huvitavam vaadata kui keskpärast. Halb tekitab oluliselt rohkem kõneainet kui hea. Ja kui meil halva muusika peod on, siis miks karta üksikut halba esinejat? Ma arvan, et open mic night annab palju vahetut ja siirast energiat,” selgitab Kask.

Mõeldes sellele, mis võiks olla tänavu Naiivi tugevuseks, nendib Kask, et Naiiv pole kunagi mõelnud, kuidas olla parim või kuidas konkurendid välja süüa. Tema meelest peaks lokaali pidamine olema eelkõige lõbus ja seda ei tohiks liiga tõsiseks ajada. Kase sõnul ei tule inimesed Naiivi vahetult enne ürituse algust ja ei lahku kohe pärast selle lõppu, vaid neile meeldib nende juures olla ka niisama.