Soome-Eesti koostööfilm „Vehkleja” on kahtlemata selle aasta üks oodatumaid linateoseid. Soome filmimaailma superstaari Klaus Härö käe all valminud suurfilmi ilmestavad mastaapsed massitseenid ja erakordselt professionaalne produktsioon. Filmi peaosas on peensusteni ilmekas Märt Avandi.

Märt Avandi. Foto: Renee Altrov

Märt Avandi. Foto: Renee Altrov

Märt Avandi näitlejatee on olnud huvitav. Tuntust on ta kogunud peamiselt koomikuna naljasaates „Tujurikkuja” ja paroodiafilmis „Malev”, seevastu pole tema teatrikarjääris domineerinud sugugi koomilised rollid. Aga olgu. Meie loos ei ole teater teemaks. Või kui, siis õige vähe.

Käesoleval aastal Elmo Nüganeni linateose „1944” kõrval teiseks suurfilmiks nimetatud „Vehklejas” kehastub Märt Avandi Endel Neliseks – meheks, kes on kuulus peamiselt vehklemise austajate seas ja kes pani 50ndatel aluse Haapsalus siiamaani tegutsevale vehklemisklubile. Sellesse täpsesse ja tõsisesse rolli istub Avandi kui valatult ning teatrikriitik Pille-Riin Purje kirjutas üsna hiljuti ajakirjas Teater.Muusika.Kino tema kohta nii: „Avandi mängib ka suurel laval kammerlikult. Ta napid ilmemuutused on näha ka kaugemale, see lähtub mõtestamise täpsusest. /…/ Nappust eeldavad filmi- ja telerollid.” Seega, mis võiks talle sobida paremini kui filmirollid?

Intervjuud Märt Avandiga loe Müürilehe märtsinumbrist.