Müürilehe uus rubriik „Video fookuses” võtab vaatluse alla uued ja huvitavad Eestis ilmunud muusikavideod. Otsa teeb lahti visuaal Maria Minerva ja Ajukaja loole „CU Again”, mis pärineb jaanuaris Porridge Bulleti leibeli alt ilmunud samanimeliselt EP-lt. Klipi teemal pani oma mõtted kirja Berk Vaher.

Lugu ise võib esiti märkamatuks jääda; mulle küll jäi. Kuulasin, libises mööda – nagu libiseb paljugi Facebookis lingitust. Aga video tõmbab tähelepanu millelegi, mis mulle Maria Minerva poolt esitatavas siiani korda on läinud. Ideaalpopi loomus: olla ühtaegu kristalselt enesekohane ja samas mingi konkreetse inimkogemuse äratuntav mudel. Kas ma näen sind jälle, küsib MM video vaatajat vaadates – ja see on video (liikuva pildi+muusika) enese küsimus; kõigis plaadipoes Maria Minervat ümbritsevates vinüülides kuju võtnud muusika küsimus. Aga samas on see ka ühe kodust kaugele uitama läinud inimese küsimus merele ja metsale, mille ligi ta korraks tagasi on sattunud.

Ja nii selgub, et „CU Again” on peaaegu nagu Human League’i „Tell Me When’i” ümbersünd Def Räädu ja Antonio Ocasio „Eestiks”. Aga kummagi väärselt perfektne „CU Again” siiski pole. Nii loos kui videos on ka seda kõhklust ja väljapääsu poole kiikamist, millele ma enam hästi kaasa ei ela: seda, et „ega ma päris artist ei olegi, ma niisama mänglen.” No on ikka piisavalt päris küll juba, kui üle maailma üles astub. Ja loo pealkiri ju ei kõhkle, annab lauldes küsitule kindla vastuse.

Ajukaja helikoe loogikaga on mul keerukam suhestuda, kõrvad pole sellise värgi poole taibanud kippuda. Aga seal on mingi taustamörin, mis on ehk mõjusaim lõim ses loos. Paneb mõtlema, et see mees ei pruugi pelgalt rannametsagi oma Apple-läptoppi kaasa tassides „Seenelkäigu” Aadu Kägu meenutada, vaid on milleski ka demiurg, kes seda ümbrust ja selle tajumist progeb. Ja too tribal, mis laulu raugedes lahti läheb, võõritab veenvalt, manab esile vähemasti võimaluse eksootiliseks utoopiaks. Ei pruugi see Ajukaja ja Maria Minerva koostoimimine sulanduda vaid sotsiaalvõrgustiku soundtrack’iks, võti võrgustikust vägevamasse paralleelreaalsusse on kusagil seal olemas.

Ajukaja & Maria Minerva – „CU Again”, 2014
Režissöörid: DJ Marke S, Rain S, Margit Korbe