Linnaruumi avastusfestival UIT tähistab Tartus 16.-19. augustini oma viiendat sünnipäeva. UITi eesmärgiks on julgustada kohalikke oma ümbrusele rohkem tähendust andma ning pakkuda alternatiivseid perspektiive argisele kodulinnale.

UIT aastal 2014 võsastunud, ent pidurüüs Tartu angaarides. Foto: Gabriela Liivamägi

UIT aastal 2014 võsastunud, ent pidurüüs Tartu angaarides. Foto: Gabriela Liivamägi

Tänavuse festivali peaesinejaks on VJ Suave animatsioonikunstnikud Brasiiliast. VJ Suave esitab kahel õhtul teost „Suaveciclo”, kondimootori jõul ringi liikuv valgus- ja heliinstallatsioon, mis kasutab lõuendina meid ümbritsevat linnaruumi. Üle Tartu majade, parkide ja sillaaluste hakkavad ringi jooksma ja oma lugu jutustama tegelased VJ Suave fantaasimaailmast. Ühe jalgsituuri teeb VJ Suave 16. augustil ning sõidab kaasa ka Tour d’ÖÖ ühissõidu 18. augustil.

Festivali raames toovad koreograafid Arolin Raudva ja Raho Aadla välja korterilavastuse „Beetareaalsus”, mida mängitakse äsja renoveeritud Vanemuise 64 kortermajas. Lavastuse publikut võetakse vastu kui häid sõpru, keda on peole oodatud. Publik ei ole pelgalt passiivne vaatleja, vaid muundub etenduse käigus etendajatega võrdväärseks kaasloojaks.

UIT kaasab ka sel aastal tudengitest noori linnaruumihuvilisi, kes loovad installatsioonid teemal „Ümberpööratud ruum”, mida saab näha ja kogeda kogu festivali vältel. Kavas on ka traditsiooniks saanud linnatuurid, mis viivad tänavu avastama Tartu avalikke saunasid ja eksperimentaalset Arhitekti linnaosa. Lisaks näitab Jaak Juske, kust jooksis Tartu vana linnamüür ning koos otsitakse üles sellest tänaseni alles jäänud jäljed.

Koostöös Tartu Elektriteatriga toimub metsakino seanss Ihastes, kus saavad vaatajad kaasa elada tihnikus seiklevatele Taika Waititi tegelastele filmis „Jaht metslastele”. Filmile suubub Tour d’ÖÖ rattasõit üheskoos VJ Suave installatsiooniga.

UIT katselaboris testitakse tänavu uut formaati „Liikuv pidu”, millega liitujaid juhitakse õhtu vältel ühest asukohast teise. Ühele katusele, kirikusse ja vabrikusse on peidetud Argo Valsi ja Ekke Västriku kontsert, EKA uusmeedia tudengite installatsioon ja festivali lõpupidu.

Festivali programmiga tutvu siin.